Eş genel başkanları tutuklandığı için olağanüstü seçime gitmek zorunda kalan HDP İzmir İl Teşkilatı’nın düzenlediği kongreye katılan Demirtaş, “Şimdi 2016 yılındayız. Neredeyse hiçbir şeyi saklamak mümkün değil. Ülkenin doğusunda ne olup bitiyor batıdakiler yine haberdar değil. Aydın, akademisyen, sanatçı, siyasetçi, emekçi vicdanını kaybetmemiş olanlar ülkenin bir tarafından vahşet uyguladığını ülkenin diğer tarafına anlatmaya çalışıyorlar. Geri kalanlar Saray medyasına göz dikmiş durumdalar" ifadelerini kullandı.

SoL’un haberine göre HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki talebi de değerlendiren Demirtaş, “Siyaseten ayak oyunlarıyla hukuku, kanunları ve parlamentoyu kendi kirli çıkarlarına alet etmek adına şimdi dokunulmazlık oyunu oynuyorlar. Bizim tutumumuz en ilkeli en ahlaklı tutumdur. Biz dokunulmazlıklar kalksın kürsü dokunulmazlığı kalsın diyoruz” diye konuştu.

“Bizim dokunulmazlık dosyalarının yüzde 100’ü konuşmalar onların da adli suç, hırsızlık, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma var. Vay efendim, kendilerinin hoşuna gitmeyecek şeyler söylemişiz. Bunun için kurulmuşuz. Biz AKP’yi yıkama yağlama derneği miyiz?”  diyen Demirtaş, şöyle devam etti: "Keşke AKP bir siyasi parti olsaydı. Biz onunla siyasi alanda mücadele etmekten memnuniyet duyardık. Siyasi parti değil sapkın bir tarikata dönüştü. İslam adı altında sapkın bir tarikatın hal ve hareketlerini görüyoruz. AKP eliti karaktersiz yazar, çizer tayfasıyla birlikte memleketi soyup soğana çevirdiler. Biz eleştirince vatan haini onlar vatansever. Siz sapkın bir tarikatsınız başka bir şey değilsiniz. Bize de bu anlayışlarını dayatıyorlar."