Türkiye’de neredeyse her 10 yılda bir darbe yaşandığını söyleyen Demirtaş, "Bir ülke düşünün ki neredeyse 10 yılda bir darbe oluyor. Ordu içindeki güçler, bu hakkı nereden kendilerinde görüyor. Neden ordu 10 yılda bir darbe girişiminde bulunma cesaretini gösteriyor. Çünkü demokrasimiz eksik. Demokrasi dediğiniz şey de seçimler falan değildir. Demokrasi tam anlamıyla halkın her alanda söz, karar ve denetim sahibi olduğu, devletin küçük, halkın büyük olduğu yönetim biçimleridir. Cumhuriyetin kuruluşundan beri en fazla eksikliğini çektiğimiz şey demokrasidir. Demokrasisi üçüncü sınıf olan ya da alakası olmayan toplumlarda darbeler yaşanıyor. Biz de maalesef 14 yıllık AKP iktidarında sağlıklı bir demokrasi inşa edemediğimiz için birileri kendinde darbe yapma cesaretini gördü. Koskoca generaller nereden alıyor cesareti. Bu noktalara işaret etmemiz ve bu sorunları çözmemiz gerekiyor. 14 yıldır AKP ve ondan önceki dönemlerde demokrasi kurumsal hale getirilmedi. Demokrasiyi bir partinin malı gibi gördüler. Geçmiş dönemde devleti yöneten kadrolar, aynı anlayışla devleti ele geçirmişlerdi. AKP iktidara geldiğinde, ‘Bu sefer devleti ele geçirmesi sırası bizde’ diye düşündü. Oysa devlet ele geçirilecek bir aygıt değildir" dedi. 

‘DEVLET HEPİMİZİN ORTAK MALI’ 

Devletin herkesin ortak malı olduğunu söyleyen Demirtaş şunları söyledi: 

"Devlet hepimizin ortak malı, hizmetkarı, tabiri caizse aramızda parasını toplayıp tuttuğumuz hizmetçisidir devlet. Bu hizmetkarın parasını kuruşu kuruşuna biz veriyoruz. Şu anda AKP iktidardır, devletin sahibi AKP, sadece AKP’liler vergi verecek diye bir şey duydunuz mu? Devleti bir tek parti kendi malı haline getirmeye çalışıyor. AKP 14 yıldır devleti ele geçirmek için ne gerekiyorsa onu yaptı. 3 yıl öncesine kadar cemaatle ortaklık bozulmadığı dönemde Fethullah Gülen cemaatini devletin sahibi yapmak için her şeyi yaptılar. Bugün kandırıldık diyorlar ama, o gün bunları yüzümüze vura vura yaptılar. O dönem cemaatin kartvizitini taşıyanlar, devlette muteber insanlardı. Bazı şehirlerde valilerin sözü geçmiyordu, cemaatin o ilin sorumlusu ağabeyinden geçiyordu. Bazı şehirlerde valiler miting yapılmasına izin veremiyordu. Ben bunları abartı olsun diye söylemiyorum, yaşadıklarımı anlatıyorum. Ve bunlar aklınıza ne gelirse bütün kadrolara büyük bir torpille göstere göstere geldiler. 

Devletteki cemaat referansı olmayan kadrolar da tasfiye edildi. Üniversitede adeta bir terör odağı şeklinde bütün üniversitelerin üzerine kabus gibi çöktüler. Yapılırken sızma şeklinde değil, süzme şeklinde yaptılar. Süzüle süzüle devletin bütün kadrolarını ele geçirdiler. Bundan memnuniyet vardı, çünkü ellerinde yetişmiş eleman eksikliği vardı. Cemaatin yetişmiş kadrolarını buralardaki kadrolara yerleştirdiler. Cemaate sendika kurdurdular, bu sendikaya üye olmayan memurlar talip olamadı. Sarı sendikaları böyle ürettiler. Hiç unutmayın bunları, TOKİ’den evler yaptılar, ucuz konutları sadece cemaat sendikasına üye memur ve işçilere dağıttılar, diğerlerini sürgünlerle baskı altına almaya çalıştılar. Parlamentoda durum farklı değildi. O dönem biz bunları Meclis kürsüsünden eleştirdiğimizde, AKP bize saldırırdı. ‘Hoca Efendiye, cemaate laf söyleyemezsiniz’ diye tehdit ederlerdi, çünkü bakanlar kurulunun yarıdan fazlası, milletvekillerinden yarıdan fazlası cemaattendi. Biz uyardık, ‘Bunlar devleti ele geçirmek istiyor’ dedik fakat cemaati eleştirmek tutuklanma nedeniydi, çünkü hakim de savcı da cemaattendi. Tuz kokmuştu tuz. Bunların karşısında direnmekten başka çaremiz yoktu." 

‘TEKRAR GİRİŞİMDE BULUNSALAR DA BAŞARAMAYACAKLAR’ 

Darbe girişiminde bulunanların herhangi bir siyasi partinin desteğini almaları durumunda başaralı olma ihtimallerinin bulunduğunu kaydeden Demirtaş, "15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunanlar yarın bir daha darbe girişiminde bulunsa, yüz binleri katletse başaramayacaklar. Belki bir siyasi parti arkalarında dursa başarırlardı ama, hiçbir siyasi güç arkalarında durmadı. Biz her 10 yılda bir bu rezaleti yaşamak zorunda mıyız? Bu halk OHAL’i değil, sınırsız demokrasiyi hak ediyor. Görünen o ki; Erdoğan dostunu, düşmanını seçmekte yetenekli değil. Geçmişte dostlarını da düşmanlarını da yanlış belledi. Senin dost dediklerin düşman, düşman dediklerin darbeye karşı en büyük uzlaşıyı ortaya koydu. Bugüne kadar seçtiğin ortaklar yanlış, yaptığın ittifaklar hataymış. Muhalefeti ‘Teröre destek veriyor’ diye suçlaya suçlaya ötekileştirdiniz. Büyük yanlışlar yaptınız. Toplumu paramparça ettiniz. Bak zor günde bu halk, bu millet demokrasi mücadelesi adına tek yürek olabiliyormuş. Tek millet, tek dil, değil ama, tek yürek olabiliyormuş. Siz bunu anlamıyorsunuz işte. Çünkü önemli olan tek dil, tek din olmak değil, önemli olan mevzu geleciğimiz ve özgürlüğümüz olduğunda tek yürek olabilmektir. Bak biz HDP olarak bunu başarıyoruz, bu meydanda her kimlikten insan var. Türkiye’nin gerçek fotoğrafı budur işte. Buna saygı duymak siyaseti doğru tartmaktır. Buna uygun Anayasal sistem işletmek yapabileceğimiz en doğru harekettir" diye konuştu. 

‘ASKERİ DARBE DE, TEK ADAM SİSTEMİ DE ÇÖZÜM DEĞİL’ 

Darbeye karşı direnmenin hak olduğu kadar Türkiye’yi dikta sistemine götürecek politikalara karşı durmanın da o derece hak olduğunu dile getiren Demirtaş, "Askeri darbe de, tek adam sistemini inşa etmek de çözüm değil. Darbeye kalkışan herhangi biriyle hukuk çerçevesinde mücadele etmek doğrudur, parlamento zaten buna destek vereceğini açıkladı. Neden Olağanüstü Hal ilan ediyorsunuz ki; bunların hepsi insan hakları ihlallerine yol açacak. Binlerce insan işinden oldu. Darbeci mi, değil mi buna bakılmıyor bile. 40 bin öğretmen işinden atıldı, belki aralarında günahsız insanlar var, yazıktır. Belki cemaate sempati duymuş insanlar var, iyi de bu suç değil, geçmişte de suç değildi. Darbede yer alan varsa onu açığa alın. İnsanların malına mülküne el koyup, onuruyla oynayıp, işkence ediyorlar, bunları yapmayın. Hukuk içinde, demokratik kurallarla darbeye karşı birlikte mücadele yapalım. Akademisyenler, devrimci olarak bilinen insanlar baskı görmeye başladı. İşte OHAL amacının dışında kullanılırsa bir kez daha hata yapılmış olur. Belki yarın değil ama, önümüzdeki günlerde darbe süreci tekrar işler" dedi. 

(DHA)