Pazar, Mayıs 19, 2024

DEM Parti’nin İBB adaylarından sol ve sosyalist partilere ‘tutarlılık’ çağrısı

DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni gazetecilerle bir araya geldi, sol ve sosyalist partilere sorumluluk ve tutarlılık çağrısında bulundu.

Beştaş ve Çepni Taksim İstanbul Hill Otel’de gazetecilerle buluşarak, seçim çalışmalarını, hedeflerini, alandaki durumu ve güncel tartışmaları değerlendirdi.

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre Beştaş, İstanbul’da halkın desteğini aldıklarını söyledi.

2019 seçimlerinde CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu‘nu desteklediklerini ancak bu seçimde kazanmak üzerine politika yürüttüklerini belirten Beştaş, “Bu seçimde kaybettirme ya da kazandırma stratejimiz yok. Kazanma stratejimiz var” dedi.

Beştaş, DEM Parti’nin İstanbul’daki oy oranına ilişkinse şunları söyledi: “Anket yaptırmadık. Neredeyse her gün bizimle ilgili anket sonuçları ortaya çıkıyor. Anket yapmaya gerek duymuyoruz.”

Ensarioğlu’na yanıt

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun, “Beştaş’ın aday olmasına bakmayın, İstanbul’da DEM ittifakı var” sözlerine karşılık “Göstermelik bir aday olarak görünüyor muyum?” diye soran Beştaş, şöyle devam etti:

“İlgili şahıs bizim açımızdan çok önemli yerde durmuyor. Siyasi sığlığını gördüm. Kendisi geçen yıl CHP’ye gidip milletvekili adayı olmak istemişti. Pazarlıklar yapmıştı. Kendisi Süleyman Soylu’ya mı özeniyor? Kayyımın rantından beslendiğini bütün Diyarbakırlılar bilir. Ben bizi tartışmak yerine başka kapıya demek istiyorum. Bizim iddiamız bu ülkeye ve yurttaşlarımıza özgür bir barış sunmaktır. Polemik yapmak değil amacım. Bu gibi konuşmalar kapsam dışında.” 

Sol ve sosyalist partilere ‘tutarlılık’ çağrısı

Çepni de sol ve sosyalist partilere ‘sorumluluk’ ve ‘tutarlılık’ çağrısında bulundu:

“DEM Parti olarak demokrasi ittifakı, emek ve özgürlük ittifakı için büyük emek verdik. Sorunları doğrudan ve cesurca muhatap aldık. Kürt sorunu sorunlardan bir tanesi değil. Sorunlardan başta olanıdır diyoruz. Emek ve özgürlük ittifakına bugün baktığımızda maalesef o dar düzleme özel olarak kurulduğunu görüyoruz. Bugün seçimlerde emek ve sol hareketin esasen AKP’den kurtulmaya odaklı bir politika olduğunu görüyoruz. Bunun esaslı bir kazanım getiremeyeceğini söylüyoruz. Ciddiyet ve sorumluluk çağrısı yapıyoruz. Eğer DEM Parti üzerinden bir seçim tartışması yürütülüyorsa bunun bir manası var. Bugün DEM Parti etrafında kenetlemeyi bazı arkadaşlarımız maalesef sanki sandıktan güçlü çıkmak olarak algılıyor ama değil. DEM Parti etrafında kenetlenmek öylesine bir laf değil. Sorumluluk ve tutarlılık çağrısı yapıyoruz.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER