Çarşamba, Haziran 12, 2024

DEM Partili vekillerden Boğaz’a pankart: Kayyum defol

DEM Parti İstanbul milletvekilleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne “Kayyum defol” diye yazılı pankart astı.

DEM Partili Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış 3 Haziran sabahı gözaltına alınmış, daha sonra da belediyeye kayyım atanmıştı.

Akış, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘örgüt üyeliği’ soruşturmasından gözaltına alınmıştı.

5 Haziran’daki duruşmada Akış’a 19 yıl altı ay hapis cezası verilmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da aynı gün konuyla ilgili “Hakkari bunun ilk adımı olmuştur” demişti.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Cengiz Çiçek ile İstanbul milletvekilleri Kezban Konukçu ve Celal Fırat, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasını protesto etmek amacıyla birinci 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne “Kayyum defol” diye yazılı pankartı astı.

Pankartın asılmasının hemen ardından milletvekilleri köprüde konuştu.

DEM Parti milletvekilli Kezban Konukçu, ‘demokratik kitleleri bir arada durmaya çağırdı:’ “Kürt halkının iradesinin gasp edilmesi demek tüm halkların iradesinin gasp edilmesi demektir. Bu yalan ve talan düzeni devam etsin diye sürekli ve sürekli Kürt halkının iradesini gasp ediyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Buradan bütün demokratik kitlelere çağrımızdır; bu kayyım zihniyetine karşı bir arada durmak zorundayız. İnsanları eşit kardeşçe yapabildiği bir ülkeyi hep birlikte kurabilmek için bir araya gelmek zorundayız.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER