Perşembe, Haziran 13, 2024

DEM Partili Hakkari Belediyesi eş başkanı gözaltına alındı

DEM Partili Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, Akış’ın yerine valinin kayyım olarak atandığını açıkladı.

DEM Parti, bu sabah yayınladığı açıklamada polisin belediyeye baskın düzenlediğini ve Akış’ın gözaltına alındığını açıkladı.

Paylaşımda şunlar yazıldı: “Her seferinde halk iradesine yenilen iktidar yine en iyi bildiği yol olan irade gaspına, darbeciliğe başvurdu. Bu sabah Hakkari Belediye Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış Van’da gözaltına alındı, belediyemiz polis zoruyla gasp edildi. Bu kayyımcı anlayışı reddediyoruz. Halkımız bu kayyımcı anlayışı tanımadığını 31 Mart’ta demokratik yollarla gösterdi. Bu darbeci ve kayyımcı zihniyet sadece Hakkari’ye değil bütün Türkiye halkının iradesine yönelik bir tehdittir. Halkımız demokratik tepkilerini en üst düzeyde gösterecektir. Demokrasiden yana herkesi de bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz.”

Açıklamada gözaltı gerekçesi yazılmadı.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı yayınladığı açıklamada Akış’ın yerine vali Ali Çelik’in kayyım olarak atandığını açıkladı.

Bakanlık gözaltı gerekçesini ‘terör örgütü üyeliği’ olarak gerekçelendirdi.

Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden yargılama sürecinde Akış’ın da aralarında bulunduğu dokuz kişinin ‘örgüt yönetici olmak’, dört kişinin ise ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

Akış’ın 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsinin talep edildiği duruşma 5 Haziran’da görülecek.

Avukatı: Yeni soruşturma var

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na konuşan Mehmet Sıddık Akış’ın avukatı Azad Özer, müvekkili hakkında açılan ‘yeni bir soruşturma’ olduğunu söyleyerek dosyada gizlilik kararı olduğunu açıkladı:

“Müvekkilim hakkında açılan yeni bir soruşturma var. Dosyada gizlilik kararı var ve kısıtlılık getirilmiş. Bu soruşturmanın tamamen gizli yürütüldüğü görülüyor. Yani kolluk ile savcının birlikte bu dosyayı hazırladığı açık bir şekilde görülüyor. Dosya ile ilgili bir bilgiye ulaşamadık ve sadece yeni bir soruşturmanın açıldığı söylendi. Müvekkilimiz buraya getiriliyor. Gün içerisinde gerekli açıklamayı yapacağız.”

Ne olmuştu?

Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’nin kazandığı belediyeye, Ekim 2019’da kayyım atanmıştı.

HDP’nin ardılı DEM Parti, Akış’la birlikte 2024 yerel seçimlerinde yüzde 48,92 oy alarak belediyeyi tekrar kazanmıştı.

Valilikten eylem yasağı

Hakkari Valiliği, Akış’ın gözaltına alınmasından sonra kente 10 günlük eylem yasağı getirdi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER