Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aday adaylığı için resmi olarak başvurmasına gerek olmadığını söyledi: "Muhtemel olabilecek en güçlü adaylarımızdan birisi."
Başak Demirtaş, 21 Ocak'ta “İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı için henüz partimiz DEM Parti’den bize bir öneri gelmedi, ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz” demişti. Ancak DEM Parti'den adaylığa ilişkin farklı açıklamalar gelmiş ve Demirtaş'ın adaylık için başvurmadığı bildirilmişti.

'En geç 5 Ocak'ta duyurulacak'

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Koçyiğit, Başak Demirtaş'ın olası adaylığıyla ilgili şunları söyledi:

“Başak Demirtaş’ın açıklamasının kendisi bizim açımızdan resmi başvuru niteliğindedir. O anlamda ekstra bir başvuruya ihtiyaç duymuyoruz. Evrak anlamında söyleniyor galiba resmi başvuru. Böyle bir başvurusu yok ama yaptığı açıklama bizim için başvurudur. Bu başvuruyu da aldık kabul ettik. Başak hanım aday adayı. Direk adayı desem kuralları ihlal ederim. Başak hanım muhtemel olabilecek en güçlü adaylarımızdan birisi. Mayıs kampanyamızı birlikte yürüttüğümüz, mitinglerimizde konuşan bir arkadaşımız. O nedenle adaylığının önünde hiçbir engel yok. Medyadaki tartışmaları hayretle izliyoruz. Son tartışmalarla beraber nihai kararı MYK verecek. En geç 5 Ocak’ta yeni adaylarımızı kamuoyuna duyuracağız.”
Editör: Anıl Can Tuncer