Salı, Nisan 23, 2024

DEM Parti, Van’da ‘irade gaspı’nın iptali için YSK’ya başvurdu

DEM Parti, Van’da büyükşehir belediye başkanı olarak seçilen Abdullah Zeydan’ın mazbatasının AK Parti adayına verilmesinin iptali için YSK’ya başvurdu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan ve avukatların bugün saat 10:05’teki başvurusunda Van İl Seçim Kurulu’nun kararının iptal edilmesi talep edildi.

İl seçim kurulu başkanı 2 Nisan’da alınan karara şerh düşmüş ve ‘durumun ancak tam kanunsuzluk yoluyla Yüksek Seçim Kurulu tarafından değerlendirilmesi gerektiğini’ söylemişti.

Ne olmuştu?

Seçimlerde AK Parti’nin ilk defa sıfır çektiği Van’da eş başkan adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal yüzde 55,48’le belediye başkanı olarak seçilmişti.

DEM Parti 2 Nisan’da yayınladığı açıklamasında, Zeydan’ın memnu hakkının seçimden iki gün önce Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine geri alındığını duyurmuştu.

Zeydan’ın haklarının alınmasına tepki yağarken, AK Parti’nin mazbata için İl Seçim Kurulu’na başvurmuştu.

Van İl Seçim Kurulu, AK Parti’nin başvurusunu jet hızıyla kabul etmişti. Zeydan’ın ‘seçilme yeterliliği’ taşımadığına ve mazbatanın ikinci en çok oyu alan adaya verilmesine oy çokluğuyla karar vermişti. Yani yüzde 27’yle Zeydan’ın yarısı kadar oy alan AK Parti adayı Abdulahat Arvas mazbatayı alacak.

‘Mazbata gaspı’ yurttaşlarda infiale yol açmış, sosyal medyada tepki yağmıştı. Öte yandan Van dahil birçok kentte yurttaşlar sokağa inmişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER