Cumartesi, Aralık 9, 2023

Delta varyantını taşıyan kişiler belirtiler başlamadan 2 gün önce virüs bulaştırabilir

• Nature dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, Delta varyantını taşıyan kişiler herhangi bir semptom yaşamadan önce neredeyse 2 gün boyunca virüsü bulaştırabiliyorlar.

• Belirti öncesi bulaşma, pozitif delta varyantı vakalarının yaklaşık yüzde 75’inden sorumlu olabilir.

• Nadiren belirti gösteren olan aşılanmış kişiler, yüksek viral yüklerden dolayı virüsü aşılanmamış kişiler kadar kolay bulaştırabilir.

• Uzmanlar, aşıların COVID-19’un yayılmasını kontrol etmek ve insanları ciddi hastalıklardan, hastaneye kaldırılmaktan ve ölümden korumak için mevcut en iyi araçlarımız olduğunu iddia ediyorlar.

Koronavirüsün Delta varyantını taşıyan kişiler, belirtiler başlamadan yaklaşık 2 gün önce virüsü bulaştırabilirler. Nature dergisindeki yeni bir araştırmaya göre, bu değişiklik COVID-19 vakalarındaki son artışı tetikleyen önemli bir özellik olabilir.

Belirti öncesi bulaşma, önceki koronavirüs varyantlarının bir özelliğiydi, ancak araştırma, pozitif bir test ile belirti gösterme arasındaki boşluğun sadece 0,8 gün olduğunu gösteriyordu. Delta varyantında bu süre ortalama 1.8 gün.

Sonuç olarak, araştırma, Delta virüsün bulaşmalarının yaklaşık dörtte üçünün belirti öncesi aşamada gerçekleştiğini öne sürüyor.

COVID-19 DispatchHealth Görev Gücü tıbbi direktörü Dr. Stefen Ammon, “Delta varyantı kısmen daha bulaşıcı, çünkü virüsü almış kişiler önceki versiyonlardan daha fazla virüs taşıyor ve yayıyor” diyor.

“COVID-19’un önceki versiyonu soğuk algınlığı kadar bulaşıcıyken, Delta varyantı mevsimsel grip, çocuk felci, çiçek hastalığı, Ebola ve kuş gribinden daha çok ve en az su çiçeği kadar bulaşıcıdır” diye ekliyor.

AŞILAR HALA ETKİLİ ANCAK YAYILMA ENDİŞE VERİCİ

Bu artan bulaşıcılık nedeniyle Delta, dünya çapında baskın varyant haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki COVID-19 vakalarının yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor.
Aşılar, hastaneye yatış ve COVID-19’dan ölümleri önlemede hala son derece etkili olsa da, araştırmalar, koronavirüse yakalanan aşılı kişilerin virüs yüklerinin, aşılanmamış kişiler kadar yüksek olabileceğini ve enfeksiyonu bulaştırabileceklerini gösteriyor.

Bu durum, önceki COVID-19 aşı etkinliği anlayışımızdan farklı. Dr. Ammon’a göre, “COVID-19 aşıları ilk kullanıma sunulduğunda, aşılananların herhangi bir COVID-19 formuna yakalanmalarını önleme konusunda büyük bir yetenek gösterdiler ve bu da aşılı olanları denklemden büyük ölçüde çıkardı.”

“Ancak, Delta varyantı bazı durumlarda aşılamanın sağladığı bağışıklıktan kısmen kaçma yeteneği geliştirdi, bu da aşılanmış bireylerde Delta varyantında virüsün önceki versiyonlarında görülenden daha fazla bulaşma gerçekleştiği anlamına geliyor.”

Ama sadece kötü haberler yok.

Son çalışmalar, COVID-19 aşısının hem kişisel sağlık hem de sınırlı bulaşma için kritik önemini gösteriyor.

Philadelphia’daki Temple Üniversite Hastanesi’nde Enfeksiyon Uzmanı olan Dr. Jason Gallagher, “Hastalık belirtisi göstermeyen kişilerin virüsü yaydığı gerçeği yeni bir bilgi değil. Pozitif vakaların belirtileri başlamadan önce hastalığı bulaştırdıklarını bir yıldan fazla bir süredir biliyoruz”, diyor.

“Ancak, bu bulgu hakkında çok hızlı bir şekilde daha fazlasını öğreniyoruz. Şimdi iki çalışma, aşılı kişilerde viral RNA’nın aşılanmamış insanlara göre daha hızlı azaldığını gösteriyor ve bu da virüsü başkalarına bulaştırma olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor” diye ekliyor.

MASKELERE DÖNÜŞ 

Her geçen gün öğrendiklerimiz, ülke çapında COVID-19 vaka sayılarındaki hızlı artışla birlikte aşılama oranları düşerken, pandeminin başlangıcından beri ortaya konulan halk sağlığı tavsiyelerini tekrar gündeme getirdi.

Bunlar arasında birçok şehir ve eyalette uygulanmaya yeniden başlanan maske zorunluluğu, fiziksel mesafe çağrısı ve aşı zorunluluğu bulunuyor.

Massauchets Kamu Sağlığı biriminde bir Epidemiyolog olan Dr. Elizabeth Beatriz, “Aşılı ve aşısız tüm insanlar, halka açık veya kapalı kalabalık alanlarda maske takmalıdır,” diyor.
“Bu, özellikle çok sayıda COVID enfeksiyonunun olduğu bir bölgedeyseniz veya çocuklar dahil aşılanmamış biriyle veya bağışıklığı baskılanmış veya COVID ile enfekte olursa çok hastalanması muhtemel biriyle yaşıyorsanız sizin için de geçerlidir”

“Aşılananlar arasında bulaşın arttığına dair çokça haber basında yer alsa da aşı yaptırmayanların çok hastalandığını, hastaneye kaldırıldığını ve öldüğünü görmeye devam ediyoruz” diye ekliyor.

“Yine de aşı elimizdeki en güçlü araç”

Kaynak: https://www.healthline.com/health-news/people-with-delta-variant-can-transmit-virus-2-days-before-having-symptoms

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER