Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerinin 74. gününde dayanışma nöbetini Gezi’de yitirdiğimiz direnişçilerin aileleri bir haftalığına devraldı.

OHAL KHK’leriyle işlerinden atılan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın “İşimi geri istiyorum” diyerek başlattıkları açlık grevi 74. gününde. Gezi Şehit ve Gazileri Platformu 21 Mayıs’ta İstanbul Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla bir haftalık dayanışma açlık grevi başlattı.

Yapılan basın açıklamasında “OHAL’in kaldırılması, işten atılan ve açığa alınan devrimci, demokrat kamu emekçilerinin işe iade edilmesi, keyfi ve hukuksuz işten atmalara son verilmesi, 13 bin ÖYP’li araştırma görevlisinin kadro güvencesinin geri verilmesi, tüm eğitim ve bilim emekçileri için iş güvencesi” talepleriyle yola çıkan Nuriye ve Semih’in direnişlerine destek verdiklerini ve bir haftalık açlık grevine başladıklarını ilan etti.

“BU İNSANLARIN CANINI VERMEMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Basın açıklamasına Sami ve Gülsüm Elvan, Emel Korkmaz ve Ali Ayvalıtaş da katıldı. Sözü alan Sami Elvan, Gezi aileleri olarak nerede bir hak ihlali varsa orada olmaya çalıştıklarını belirtti, “Canımızı aldılar daha ötesi yok. Bu insanların da canını vermemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“BAŞKA ANNELER AĞLAMASIN DİYE”

Emel Korkmaz da “Ben de bir anne olarak başka anneler ağlamasın diye Nuriye ve Semih’in önderliğinde KHK mağdurlarının yanındayım ve yanında olmaya devam edeceğim” dedi. Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Meray ise iktidarın saldırıları karşısında tek yumruk olmak gerektiğini belirtti. Ali Ayvalıtaş da Nuriye ve Semih’e destek verdiğini vurgulayarak haklarının verilerek açlık grevinin bir an önce sonlandırılmasını istedi. Gülsüm Elvan söz alarak geçtiğimiz haftanın anneler günü olduğunu ancak evlatlarının gelmediğini belirterek “Onlar da annelerine bir hediye götürmek isterdi ama işlerinden oldular” dedi.