Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB heyeti ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, “Şu gerçeği de hepimizin görmesi lazım, Türkiye son iki yılda 4 büyük seçim yaşadı ve bu seçimler esnasında kimse herhangi bir propaganda, fikir özgürlüğü probleminin olduğunu iddia edemez” dedi. 

Davutoğlu, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar konusunda yapılması gerekenleri yaptığını vurgulayarak, “Türkiye mülteciler konusunda sınanacak bir ülke değildir” dedi. Başbakan Davutoğlu, Merkel ile her hafta telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Her tıkanıklığı birlikte aştık, bugün 5 ay sonra çok açık bir şekilde ifade ederim ki 5 ay önce planladığımız hususların çoğunu hayata geçirmenin onurunu da birlikte yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Davutoğlu, Avrupa Birliği ile “Ortak bir vicdana, ortak bir anlayışa, ortak bir yol haritasına” sahip olduklarını belirterek, “Önümüzdeki dönemde her konuda da birlikte adımlar atacağız. Avrupa Birliği’nin taahhüt etmiş olduğu gibi Suriyeli mültecilere taahhüt ettiği hususlar da birer birer gerçekleşecek. Ben teşekkür ediyorum Temmuz ayına kadar 1 milyar avro gibi bir proje tutarını hayata geçirecekleri için. Bu Türkiye’ye verilen bir para değildir doğrudan Suriyeli mültecilere aktarılan bir yardımdır” şeklinde konuştu. 

Davutoğlu, Basın özgürlüğüne ilişkin sorulan soruya “Bizim sadece kabul etmediğimiz husus bize dışarıdan bakılmasıdır” diyerek, şu cevabı verdi: 

“Bize dışarıdan ve tepeden bakılmasına müsamaha gösteremeyiz. Biz Avrupa ailesinin bir parçasıyız. Basın özgürlüğü dahil her konuyu konuşabiliriz. Her hususu ele alabiliriz. Objektif olarak bunları tartışırız. Başta Sayın Merkel, Sayın Tusk ve diğer dostlarım olmak üzere her bir araya gelişimizde karşılıklı kaygılarımızı hep paylaşıyoruz. Nihayet bunlar hepimizin kaygılarıdır. Şu gerçeği de hepimizin görmesi lazım, Türkiye son iki yılda 4 büyük seçim yaşadı ve bu seçimler esnasında kimse herhangi bir propaganda, fikir özgürlüğü probleminin olduğunu iddia edemez.

(ANKA)