Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada KCK Eş Başkanı Cemil Bayık ile röportaj gerçekleştiren İngiliz devlet kanalı BBC’ye tepki gösterdi. Başbakan Davutoğlu, "Bu terör ve terör destekçileri hak ettikleri cevabı alacaktır. Uluslararası toplum imtihanını doğru veremiyor. Avrupa başkentlerine terör örgütü çadırları açılabiliyor, terör liderleriyle röportaj yapılabiliyor. Bu faaliyetin adı gazetecilik olamaz. Eli kanlı terör örgütü ile röportaj gazetecilik değildir, teröre teşviktir. Kimse bunu hoşgörü ile karşılamamızı beklemesin" dedi.

Davutoğlu, "AK Parti kurulduğu günden beri başarı öyküsüne ortak olamayanlar bizim başarımızı anlamıyor. Kimse basın üzerinden siyaseti, AK Parti’yi dizayn etmeye heveslenmesin. Eğer Cumhurbaşkanımızın 14 yıl verdiği kavga bir kez daha bugün verilecekse, biz buradayız ve bu kavgayı sonuna kadar da sürdürmeye kararlıyız" dedi.

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Bu kürsüden bir taraftan 24 Nisan’da Çanakkale’yi tekrar hatırlarken, 29 Nisan’da Kut ül-Amare’yi kutlamaya hazırlanırken İstanbul ve Bağdat’ın kaderi aynıdır diyoruz.

Bizler milletin iradesini temsilen bu ulvi vatan görevini yapıyoruz. AK Parti olarak yegane gayemiz milletin emanetini yere düşürmemek, milletin hukukunu korumak ve savunmaktır. Dünyanın fani olduğuna inanıyoruz, hesap gününe inanıyoruz. Bütün çabalarımızla milletin hukukunu koruma azmi içindeyiz. Bir yandan istiklal mücadelemiz, bir yandan inşa faaliyetimiz devam ediyor. Bir yandan DEAŞ terörünü, öte yandan PKK terörüyle mücadele ediyoruz.

Gittiğimiz her şehrimizde şunu görüyoruz. Milli iradeyi temsilen güçlü bir hükümetle elde ettiğimiz başarılar bize ümit besleyen kitleleri sevindiriyor. Bunlar 78 milyon vatandaşımızı sevindiriyor ama tökezlememizi bekleyenler de var. Böyleleri esasen her zaman, her yerde vardır.

AK Parti kurulduğu günden beri başarı öyküsüne ortak olamayanlar bizim başarımızı anlamıyor. Kimse basın üzerinden siyaseti, AK Parti’yi dizayn etmeye heveslenmesin. Eğer Cumhurbaşkanımızın 14 yıl verdiği kavga bir kez daha bugün verilecekse, biz buradayız ve bu kavgayı sonuna kadar da sürdürmeye kararlıyız. 78 milyon vatandaşımızın beklentilerini 1 Kasım’da tek tek, adım adım giderek, yaşlısıyla genciyle, 24 milyon vatandaşımızın emanetini kimsenin kirli işlerine ezdirmeyiz. Emaneti, adaleti, hesabı, kitabı unutanlardan olmadık, olmayacağız. 

KİLİS

Neredeyse her hafta başka bir yerde eylem planı açıklıyoruz. Kısa sürede gereği neyse yerine getiriyoruz. Neredeyse her hafta yurdun farklı bir yerinde onlarca açılış yapacağız.

Bölücü terör örgütünün yuvalandığı yerleri bir bir huzura kavuşturuyoruz. Terörle mücadele kesintisiz bir şekilde devam ediyor. İnşallah Türkiye terör belasından tamamen kurtulacak. Şehit askerlerimize, polislerimize ve korucularımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu kampanya kadınlarımızın, gurbetteki kadınlarımızın dava sadakatinin bir yansımasıdır. Ülkemizi 40 yıla yakındır bu terör belasıyla uğraştıranların, çukur kazanların tek bir amacı var. Türkiye’yi kendi içine kapatarak enerjisini kaybetmesi… Bir taraftan PKK ve onun uzantıları, diğer taraftan DEAŞ ülkemize yönelik eş saldırılar düzenliyor. DEAŞ konusunda Türkiye’ye iftiraları dile getirenler de bu oyunun parçasıdır.

Kilis’te yapılan saldırılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve Suriyeli kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Öncelikle ilave askeri tedbirler alınacak, sınır bölgesinde askeri varlığımız artırılacaktır.

Bakanlar Kurulumuzda alınacak tedbirleri bir kez daha görüştük. Öncelikle ilave askeri tedbirler alınacak. Genelkurmay Başkanımız da katıldı zirvemize ve askeri tedbirlerin alınması için gerekli hazırlıklar yapıldı. Saldırılar nedeniyle zarara uğrayan esnafı destekeleyeceğiz. 5 milyon ve ilave 5 milyon ödeme yapılacak. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız olmak üzere Kilisli kardeşlerimizin yanında olacak. Sağlık alanında ilave tedbirler alıyoruz. İlave sağlık personeli gönderilecek Kilis’e.

Başbakan Ahmet Davutoğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada KCK Eş Başkanı Cemil Bayık ile röportaj gerçekleştiren İngiliz devlet kanalı BBC’ye de tepki gösterdi. Başbakan Davutoğlu, "Bu terör ve terör destekçileri hak ettikleri cevabı alacaktır. Uluslarararası toplum imtihanını doğru veremiyor. Avrupa başkentlerine terör örgütü çadırları açılabiliyor, terör liderleriyle röportaj yapılabiliyor. Bu faaliyetin adı gazetecilik olamaz. Kimse bunu hoşgörü ile karşılamamızı beklemesin" dedi.