Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kilis’e roketli saldırılar devam ederken "Ilımlı muhalifleri destekliyoruz" açıklamalarına devam etti. Davutoğlu, Katar Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, "Esad’ın zalimliğine karşıyız, DAEŞ veya PKK tarafından terör eylemlerine karşıyız ve Irak’ta toprak bütünlüğü olan herhangi bir mezhepsel veya etnik bir bölünme olmaksızın toprak bütünlüğü olan bir Irak istiyoruz. Katar’ın güvenlik ve istikrarı bizim açımızdan Türkiye’nin güvenlik ve istikrarı gibidir. Biz istikrarlı, güvenli bir Körfez olmasını istiyoruz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Katar Üniversitesi’nde konuşma yaptı ve soruları cevapladı.
Yaşanılan dönemde devletlerin içinde güvenlik tehditleri bulunduğunu belirten Davutoğlu, “Bir kere bir terör tehdidi olduğunda konuşamazsınız onlarla. Onlarla müzakere demezsiniz karşınızda sadece tek bir taraf yoktur veya size saldıran tek bir örgüt yoktur. Bir de bu terör örgütünün arkasındakiler de sizlere karşı bu terör örgütünü kullanmaktadır bu bağlamda en önemli husus ortak bir güvenlik paradigmasının geliştirilmesidir teröre karşı ve agresif devlet rejimlerine, mesela Esad rejimi gibi” ifadelerini kullandı.

Ilımlı muhalifleri destekliyoruz

Türkiye ve Katar Savunma Bakanlarının anlaşma imzaladığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Katar’ın güvenlik ve istikrarı bizim açımızdan Türkiye’nin güvenlik ve istikrarı gibidir. Biz istikrarlı, güvenli bir Körfez olmasını istiyoruz. Bu bağlamda güvenlik açısından bizim yaptığımız çalışmalar bu güçlü siyasi irademizin bir yansımasıdır” dedi.

Türkiye’nin Suriye’de siyasi bir çözüm için uğraştığını ifade eden Davutoğlu, “Ilımlı muhalifleri destekliyoruz, Esad’ın zalimliğine karşıyız, DAEŞ veya PKK tarafından terör eylemlerine karşıyız ve Irak’ta toprak bütünlüğü olan herhangi bir mezhepsel veya etnik bir bölünme olmaksızın toprak bütünlüğü olan bir Irak istiyoruz. Bizim bölgemiz 100 sene önce bölündü, biz bölgemizde tekrar bir bölünme olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Katar’a askeri üs

Davutoğlu, Türkiye’nin Katar’da kuracağı askeri üssün kapasitesinin sorulması üzerine şunları söyledi:
“Askeri anlaşma temelinde Türkiye ve Katar tarafından birlikte belirlenecek. Bu esasında istikrar ve dayanışma için bir mevcudiyettir. Herhangi bir ülkeye karşı veya herhangi bir askeri seçenek olarak değerlendirilmemektedir. Sadece bir dayanışma sembolüdür ve askeri açıdan karşılıklı işbirliğinin bir sembolüdür. Gereken her neyse bu karşılıklı olarak belirlenecektir. Herhangi bir sınırımız yoktur.”