Gazeteci Levent Gültekin, Erdoğan’ın Davutoğlu’nu gönderme kararı aldığını söyledi. Gültekin, yandaş gazeteci Nasuhi Güngör’ün bir televizyon kanalındaki "Davutoğlu ile bu iş yürümüyor" sözlerinin de bu kararın bir işaretçisi olduğunu söyledi.

Sol Haber’in yayınladığı habere göre Gültekin’in açıklaması şu şekilde:

"Akşam-Sabah grubu Erdoğan’ın yanında Karar gazetesi Davutoğlu. Tayyip Bey bir karar aldı. İl ve ilçe başkanlarını çağırıp teker teker konuşuyor, Davutoğlu’yla bu işin yürümediğini söylüyor. Bakanlar Kurulu doğru dürüst iş yapmıyor, birbirleriyle kavga ediyorlar. Çok ciddi kavga var. İstanbul İl Başkanı Davutoğlu ekibinden, eski il başkanı tüm ilçe başkanlarını toplantıya çağırmış, şimdiki il başkanı gidemezsiniz diye mesaj yollamış. Ama efendim şöyle yapsak daha iyi olur diyenler gidecek, iki yıl önce yazmıştım. Tayyip Bey hepsini tasfiye ediyor, ama diyenlerin sonuncusu Davutoğlu. Erdoğan buna epeyce süredir sabır gösterdi. Davutoğlu’nun yazdığı anayasayı da istemiyor. MKYK listesi hazırlanırken, milletvekili listesi hazırlanırken, koalisyon görüşmeleri sırasında hepsinde Erdoğan karar verdi, yoksa gidersin dedi. Davutoğlu partide hiç sevilmiyor. Davutoğlu’nun bugün yanında 5 milletvekili yer almaz. Ayrışma gittikçe artacak." 

Asıl hedefin Berat Albayrak’ın başbakanlığı olduğunu söyleyen Gültekin, bunun Binali Yıldırım’dan önce mi sonra mı olacağının belli olmadığını söyledi.