Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

"Türkiye’de kantonculuk, özyönetimcilik oynamaya kalkanlar içine düştükleri kanlı süreçte milletimizin feraseti sayesinde mutlaka yenilgiye uğrayacaklar. Halkımız doğal bir şekilde onları saf dışı bırakacak. Gördük ki halkımız, vatandaşımız artık bu şiddet şebekesini artık sokaklarda görmek istemiyor."

"Kazdıkları hendeklere kendileri düştüler. İnşallah oradan da o çukurlardan da çıkamayacaklar. Bölgede kendilerine dönük öfkenin üzerini örtmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Gerçek yüzleri millet düşmanlıkları gün be gün ortaya çıkıyor."

"Geleneksel irfan merkezleri ve Cemevleri’ne hukuki statü tanınmasını sağlayacak ve bu kurumların ihtiyaçlarını karşılayacak bir kanunu sivil toplumla da görüşerek kısa zamanda tamamlamayı düşünüyoruz. Antidemokratik hükümleri kaldırıyoruz. Artık darbe hukuku ayaklarımızın altındadır"

"Camilerden, Kuran Kurslarından uzaklaştırarak dağa, şiddete, silaha, canlı bomba olamaya özendiriyorlar. Bunların ikiyüzlülükleri artık net olarak görülüyor. Geçmişte terör ile mücadelede yapılan yanlışlar artık tarihe karışmıştır."

Ayrıca Davutoğlu 3 ay içinde "Türkiye Uzay Ajansı"nın kurulacağını açıkladı. 

(DHA)