Perşembe, Şubat 9, 2023

Davutoğlu: “Asla hukukun siyasallaşmasına izin vermemeliyiz”

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti. Davutoğlu, İmamoğlu’nun yargılandığı davaya ilişkin olarak, “Hukuku siyasetin dışında, bütün siyasetçilerin de saygı duyduğu nihai merci olarak görmek durumundayız. Asla hukukun siyasallaşmasına izin vermemeliyiz” dedi.

Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Saraçhane’deki İBB binasında ziyaret etti. İmamoğlu, Davutoğlu’nu tören mangasıyla karşıladı. İkilinin görüşmesi saat 11.00’de başladı ve yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Davutoğlu, şeref defterine yazdı.

‘İMAMOĞLU’NU ÖZELLİKLE BUGÜN ZİYARET ETMEYİ TERCİH ETTİM’

Şeref defterini imzalamasının ardından İmamoğlu’na misafirperverliği için de teşekkür eden Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında ‘Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği’ iddiasıyla açılan dava ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, “İade-i ziyaret borcumuzu çok tarihi, önemli bir günde, tarihi derken olumlu anlamda değil, ülkemizin itibarı açısından çok ciddi demokrasimizin ve hukukumuzun itibarı açısından ciddi bir riskin, yanlışın olma ihtimalinin olduğu bir günde ziyaret etmeyi özellikle tercih ettim.

Bu bizim İstanbulumuza, demokrasimize, hukukumuza saygının bir gereğidir. Siyasi mücadele içinde farklı görüşler, bazen sert tartışmalar da olur. Olmaması gereken bir şey varsa o da siyasetin hukukun, siyasete alet edilerek farklı düşünenlerin cezalandırılması üzerinden siyasi bir dizayn etme çabasıdır. Bunun yaşanmaması gerekir. Ben de ifade ediyorum. 2019 seçimlerinin tekrar edilmesi, son derece yanlış olmuştur. Demokrasimize, hukukumuza, ülkemize bir itibar kazandırmamıştır” dedi.

‘ASLA HUKUKUN SİYASALLAŞMASINA İZİN VERMEMELİYİZ’

Ahmet Davutoğlu, “Hangi görüşte ve hangi partide olursa olsun, hepimizin nihai olarak güvenmesi gereken yargıdır, hukuktur. Hukuku siyasetin dışında, bütün siyasetçilerin de saygı duyduğu nihai merci olarak görmek durumundayız. Asla hukukun siyasallaşmasına izin vermemeliyiz. Yargıya güvenin yüzde 80-90 olması bile kabul edilemez. Bir ülke gerçekten hukuk devleti olacaksa yargıya güvenin yüzde 100 tam bir mutabakatla olması lazım. Davada yargının, demokrasinin ve ülkemizin irtibatını sarsacak bir karar çıkmaz.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
54,216TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER