Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan adayı Murat Kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile arasında polemik haline dönüşen davet krizine ilişkin konuştu. Konuya dair daha önce "Bakanımızla beraberdim. Kendisine herhangi bir davet yapılmamış" derken, bu kez "Bugün koltuğu boştu, gelmedi. Yeri de ayrılmıştı" dedi.

AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum, Habertürk canlı yayınında soruları yanıtladı.

Kurum, mevcut İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaşanan davet krizine ilişkin olarak "Arasa beni davet edin, dese edilirdi zaten. Ayasofya'ya da çağırmıştık gelmedi" dedi. Kurum ayrıca, “Bugün koltuğu boştu, gelmedi. Yeri de ayrılmıştı” ifadelerini kullandı.

‘Mal varlığı’ sorusuna yanıt: Hepsi bu kadar

Kurum, canlı yayında “Mansur Yavaş mal varlığını açıkladı. Siz de açıklayacak mısınız?” sorusuna "Biz düzenli olarak hem bakanlık sürecinde hem de milletvekilliği sürecinde bildirmek zorundasınız. Mal varlığımızı açıklamada herhangi bir sorunumuz yok" yanıtını verdi. Kurum daha sonra mal varlığını açıkladığını öne sürerek şöyle konuştu: "Bizim Ankara'da evimiz var. İstanbul'da bir evimiz var. Bir tane arabamız var. Biraz da borcumuz var. Mal varlığımız bu. Biraz borcumuz var. Ev aldığımız için o eve olan borcumuz var. 2 yıl daha borç ödeyeceğiz. Ankara'da Ümitköy'de evimiz var. İstanbul'da Kağıthane'de ev var. Yalımız yok." Kurum, gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un “Hepsi bu kadar mı?” sorusuna ise “Evet, daha olması gerekiyor?” şeklinde gülerek, yanıt verdi.

‘Protokol krizi’ sorusuna cevap verdi

Kurum, eski Ulaştırma Bakanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile protokol krizi yaşadığı iddialarına ilişkin olarak ise "Burada çok samimi bir şekilde Binali Abi'ye dedik ki 'Sayın Başbakanım Sayın Cumhurbaşkanımızın yanına geçin, emeğiniz var, orada olmanız yakışır. Siz soluna geçin orada olun' dedim. O da 'şimdi ayıp olur, geçmeyeyim' dedi. Bizde devlet adabı, devlet tecrübesi var" diye konuştu.

ü

Editör: PolitikYol