Adnan Oktar suç örgütüne 1999'da düzenlenen operasyon sonrası açılan davayı takip eden gazeteci Semra Pelek, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya yöneltilen suçlamalarla ilgili konuştu. 140journos adlı Youtube kanalı tarafından hazırlanan ‘Adnan’ isimli videoda konuşan örgütün eski üyelerinden Özkan Mamati ve eski İstanbul mali suçlarla mücadele şube müdürü Furkan Sezer, Fincancı’yı ‘örgüt adına sahte işkence raporu hazırlamak’la suçlamıştı. 2000 ile 2018 arası örgütte üst düzey konumda bulunan Mamati, videoda adli tıp uzmanı olan Fincancı’nın ‘1999’da örgüt üyelerine düzenlenen operasyon hakkında 2005’te sahte rapor hazırladığını’ iddia ediyor: “Bu kadın olmasa şu an bu örgüt olmayacaktı, ben de burada olmayacaktım.” Videoda, Fincancı’ya ‘hakkındaki iddiaların sorulduğu ancak TTB başkanının cevap hakkını kullanmadığı’ öne sürülmüştü. Fincancı da Twitter'dan videoya cevap vermiş, raporun ‘uzmanlık alanından görüşler ve ilgili tetkiklerin değerlendirmesiyle hazırlandığını' söylemişti.

'Fincancı çok haksız yere, korkunç bir şekilde suçlanıyor'

1998-2003 yılları arasında İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde Milliyet gazetesi adına muhabirlik yapan ve soruşturmayı başından itibaren izlediğini söyleyen Pelek, TTB başkanın paylaşımını alıntılayarak "Şebnem Korur Fincancı çok haksız yere, korkunç bir şekilde suçlanıyor" dedi. Mamati'nin "Rapor olmasaydı örgüt biterdi" iddiasına da değinen Pelek, bunun 'doğru olmadığını' söyledi: "Bundan çok önce bir kişi dışında davada davada tanıklar, tehdit edilmediklerini belirterek şikayetçi olmadı. Davayı bitiren de aslında bu oldu."

'Mağdur kadınların şikayetlerini neden çektikleri de araştırılmalıydı'

Tanıkların şikayetçi olmadığı celse öncesi, mağdur kadınların 'sıraya girerek duruşma salonu önünde Adnan Oktar’ın annesinin elini öptüğünü' söyleyen gazeteci, Milliyet'in internet sitesinden haberin özetini paylaştı. Şikayetçi olmayan kadınların 'şantaj kasetleriyle tehdit edildiğini' söyleyen Pelek, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Ama madem 'belgesel' adında bir iş yapılıyor, hep birlikte Şebnem Korur Fincancı’yı suçlamadan önce, mağdur kadınların şikayetlerini neden çektikleri de araştırılsaydı. Videoda konuşan polis beyefendiden de aynı merakı beklerdim."

https://twitter.com/semrapelek/status/1756723243346456729

8 bin 658 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı

Adnan Oktar ve beraberindeki 176 kişi, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurma', 'çocukların cinsel istismarı', 'cinsel saldırı' ve 'siyasi ve askeri casusluk' dahil birçok suçlamayla 2018'de tutuklanmıştı.

Oktar ve örgüt yöneticisi 13 kişi 2022'de 8 bin 658’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Oktar, ‘örgüt yöneticiliği’, ‘cinsel istismar’, ‘eğitim hakkının engellenmesi’, ‘eziyet’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak’ ve ‘kişisel verilerin kaydedilmesi’ suçlarından toplamda 891 yıl ceza almıştı.
Editör: Altan Sancar