Doğu Demirkol, TÜGVA etkinliğine katıldı Doğu Demirkol, TÜGVA etkinliğine katıldı

Bloomberg HT'ye konuşan Acemoğlu, yapay zekayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de birkaç şirket haricinde şirketlerin ve politikacıların yapay zekaya hazır olmadığını belirten Acemoğlu, Türkiye'nin bu konuda inovasyona girmesi gerektiğini dile getirdi.

Acemoğlu şunları söyledi:

*Çin 2010’dan itibaren yapay zekâya önem vermeye başladı. Buna önem vermesinden bir tanesi de yapay zekânın sansüre uygun olduklarını anlamaları ve yapay zekâyı stratejik bir güç olarak görmeleri. Yapay zekada küresel bir regülasyon çok zor ancak küresel çapta bir regülasyon yapılabilirsek bu konuda çok daha başarılı oluruz. Yapay zekâ konusunda Avrupa’nın ve Türkiye’nin de inovasyona girmesi lazım.

*Türkiye ile Avrupa topluluğu arasında fark var çünkü Türkiye’deki işgücü hala düşük eğitim düzeyine sahip. Türkiye’de önemli birkaç şirket dışında şirketler ve politikacılar yapay zekâya hazır değiller. Türkiye’deki politikacılar yapay zekâ konusunda önemli bir hamlede bulunmadılar. Bence politikacıların diğer gelişmekte olan ülkelerle bu konuda blok kurmaları lazım. 

*Medyanın yapay zekâ konusuna daha fazla ilgi göstermesi lazım. Şirketler yapay zekâyı ne zaman ve nasıl kullanacağını bilmeli. Kamu ve savunma sektöründe yapay zekâ çok önemli. Yapay zekâ kullanılarak kamu sistemimizde birçok şey iyileştirilebilir. Ayrıca kamunun bu konuda bir strateji geliştirmesi lazım. Öte yandan, yapay zekâyı kullanabilmek için daha eğitimli bir işgücüne sahip olmamız lazım

Editör: Haber Merkezi