Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan, ülkesinde Kuran'ı Kerim ve Türk bayrağına yönelik gerçekleştirilen saldırı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bakanlık,  “Danimarka’da bugün bir kez daha kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı bayrağımıza yönelik olarak gerçekleştirilen aşağılık saldırıyı lanetliyoruz. Danimarka’nın bu konudaki duyarsız tutumu ise dünyadaki tüm Müslümanların tepkisini çekmekte ve milyarlarca insanın rahatsızlığının dikkate alınmadığını göstermektedir. Bu nedenle mübarek Ramazan ayında devam eden bu tür provokasyonların önlenmesi ve tekrarlanmaması için caydırıcı tedbirler alınması talebimizi yineliyoruz” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağına yönelik saldırı üzerine Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan’ı Bakanlığa çağırdı. Bakanlık’tan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“KUTSAL KİTABIMIZ KUR’AN-I KERİM’E VE ŞANLI BAYRAĞIMIZA YÖNELİK OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLEN AŞAĞILIK SALDIRIYI LANETLİYORUZ”

“Danimarka’da bugün (14 Nisan) bir kez daha kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı bayrağımıza yönelik olarak gerçekleştirilen aşağılık saldırıyı lanetliyoruz. Tüm uyarılarımıza karşın bu aşağılık saldırılara ifade özgürlüğü kisvesi altında izin verilmesi kabul edilemez.

“BU TÜR PROVOKASYONLARIN ÖNLENMESİ VE TEKRARLANMAMASI İÇİN CAYDIRICI TEDBİRLER ALINMASI TALEBİMİZİ YİNELİYORUZ”

Bu konudaki tavrımız Bakanlığa çağrılan Ankara’daki Danimarka Büyükelçisine iletilmiştir. Avrupa’da son dönemde endişe verici şekilde artış gösteren İslam ve yabancı düşmanlığının somut örneği olan bu aşağılık saldırıya ve benzer nefret suçlarına karşı çok taraflı platformlarda ve ikili alandaki girişimlerimiz hiç şüphesiz sürecektir.

Danimarka’nın bu konudaki duyarsız tutumu ise dünyadaki tüm Müslümanların tepkisini çekmekte ve milyarlarca insanın rahatsızlığının dikkate alınmadığını göstermektedir. Bu nedenle mübarek Ramazan ayında devam eden bu tür provokasyonların önlenmesi ve tekrarlanmaması için caydırıcı tedbirler alınması talebimizi yineliyoruz.”

Editör: Doruk Çakar