Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde Türkiye’ye yaptırımlar öngören tasarının kabul edilmesi üzerine yaptığı değerlendirmede “Tasarı ABD kongresi’nden Geçse de geçmese de S400’lerle ilgili süreç devam edecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 2019’un son kabine toplantısı sonrası basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşeceğini duyuran Kalın’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“(Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Şehir Üniversitesi sürecinde Halk Bankası’nın dolandırılmaya çalışıldığı iddiası hakkında söylediği ‘cumhurbaşkanlarının mal varlığı araştırılsın’ sözleri üzerine) Cumhurbaşkanımızın mal varlığı mal beyanı bellidir.

Şehir Üniversitesi ile ilgili yürüyen bir tartışma var. Onunla ilgili YÖK’ün de çalışmaları devam ediyor. İdari anlamda finansal anlamda bunları koordine etmek suretiyle hal yoluna koyacaklarını umuyoruz. Bu konu üzerinden başka bir siyasi tartışma başlatmayı gündem saptırma olarak değerlendiriyoruz. Konuya yoğunlaşalım. Cumhurbaşkanı zaten taraf değil burada, alınmış krediler var, YÖK var, Danıştay var… Kutuplaşma vesilesi yapmadan bu konuyu uygun bir şekilde çözmek en doğrusu olacaktır.

(Eski AKP Milletvekili Abdullah Kıyıklı’nın aralarında olduğu bir grup siyasetçinin parti kurma hazırlığındaki eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etmesinden, Erdoğan’ın haberi olup olmadığı) Bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanımızın bir görevlendirmesi söz konusu olmamıştır. Biz de basından öğrendik. Kendi girişimleridir. Zaten kendisi de açıklamasında kimseye bir telkinde bulunmak niyetiyle gitmediklerini, siyasi görüş alışverişinde bulunmak amacıyla gittiklerini ifade ediyor. Böyle bir görevlendirme, ‘Gidin şunlarla konuşun, parti kurmaktan vazgeçirin’ gibi bir görevlendirme söz konusu değil. Bu büyüğümüzün kendi girişimidir.

(ABD senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde Türkiye’ye yaptırımlar öngören tasarının kabul edilmesi) Tasarı ABD Kongresi’nden geçse de geçmese de S400’lerle ilgili süreç devam edecek.

Cumhurbaşkanımızın çizdiği çerçeve net, S-400’lerden geri adım söz konusu değil ve bunu kullandığımızda bir riskin oluşmaması için gerekli düzenlemeleri yapacağız. Patriotları almaya hazır olduğumuzu da söyledik. Macron da ‘Avrupa’nın ürettiği SAMP-T füzelerini teklif ettik ama Türkiye almadı’ dedi. Bu doğru değil.”