Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Katar krizi ile açıklama yaptı.

KATAR KRİZİNİN PERDE ARKASI: İLİŞKİLER NEDEN KESİLDİ?

Kalın açıklamasında Katar’a karşı alınan yaptırım kararını “üzüntü ile karşıladıklarını” söyledi.

Kalın ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Katar ile ilgili diplomatik temaslara başladığını ifade ederek “Türkiye olarak üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmeye hazırız” dedi.

İbrahim Kalın açıklamasında şunları söyledi:

“Körfez İşbirliği Konseyi’nin bazı üyelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme ve Katar’a yönelik bazı yaptırımlar uygulama kararı aldıkları öğrenilmiştir. Bu gelişmeyi üzüntüyle karşılıyoruz.

Bölgemizin barış ve istikrar arayışının sürdüğü, tüm bölge ülkelerinin bu ortak hedefler doğrultusunda gerekli adımları atmasına ihtiyaç duyulduğu bir dönemde stratejik işbirliği içerisinde bulunduğumuz Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinin kendi aralarındaki meseleleri müzakere, diyalog ve iletişim yoluyla çözmeleri gerekir.

Terör başta olmak üzere büyük siyasi, ekonomik ve insani zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bu dönemde bölge ülkeleri arasındaki ilişkiler birtakım asılsız haber ve söylentilere binaen değil, birlik ve beraberlik temelinde değerlendirilmelidir.

Mübarek Ramazan ayının ruhuna uygun bir şekilde dost ve kardeş ülkeler arasında yaşanan bu tatsızlığın bir an önce çözüme kavuşturulması için Sayın Cumhurbaşkanımız diplomatik temaslara başlamışlardır. Bu vesileyle önümüzdeki süreçte Türkiye olarak üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum.”