Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Aynı zamanda güney sınırımızın hemen ötesinde rejimin bombaları ve terör örgütlerinin saldırıları altında hayata tutunmaya çalışan mazlum ve mağdurlara sahip çıkıyoruz.” dedi.

Büyükelçilerle iftar buluşması sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Zelenski ve Putin ile düzenli telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorum. İki lideri Türkiye’de buluşturma arzumu her fırsatta söylüyorum. Bu savaşın bir kazananı olmayacağını iletiyorum. Ekonomik maliyetler de artıyor.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şunları söyledi:

“ULUSLARARASI KURULUŞLAR, SALGIN DÖNEMİNDE İYİ BİR İMTİHAN VEREMEDİ”

“Uluslararası kuruluşlar, salgın döneminde iyi bir imtihan veremedi. Bizi birbirimize yakınlaştırması gereken bu salgın tam tersine toplumlar arasındaki durumu kötü hale getirdi. Dayanışmanın gücüne inanarak ilk günden itibaren elimizdeki imkanları tüm insanlığın hizmetine sunduk. Bugüne kadar 19 ülkeye 6,3 milyon doz aşı hibesi yaptık. İstanbul’da düzenlediğimiz 3. Afrika Ortalık Zirvesi’nde Afrika’ya 15 milyon doz aşı yardımı yapacağımızı açıkladım. 11 Afrika ülkesine toplam 4 milyon 870 bin doz aşı hibe ettik. Aşı hibemizi ve tıbbi malzeme desteğimizi devam ettireceğiz. Son asrın en büyük sağlık krizi olarak nitelendiren salgının tüm ülkeler için bir nefis muhakemesi olmasını diliyorum.”

“UKRAYNA’DAKİ GELİŞMELER NATI VE İTTİFAK İÇİNDE TÜRKİYE’NİN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYDU”

“2 komşumuz arasında başlayan çatışmalara son verebilmek adına yoğun diplomatik gayret sergiledik. Antalya’da Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanlarını bir araya getirdik. Ardından İstanbul’da müzakere heyetleri bir araya geldi. Somut adımlar kat edildi. Her iki tarafından güven duyduğu ülke olarak biz de çabalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca her iki tarafta İstanbul’daki görüşmeleri ilerletmekten yana olduğunu belirtiyor. Sayın Zelenski ve Putin’le düzenli telefon görüşmeleri gerçekleştiriyorum. İki liderin özellikle Türkiye’de buluşmaları yönünde temennimi iletiyorum. Bu çatışmalar uzadıkça sadece kayıplar değil ekonomik maliyetler de artıyor. İki komşumuz arasında önce ateşkesin sonra kalıcı barışın tesisi insanlık adına yapılmış en hayırlı işlerden biri olacaktır. Barışçıl bir çözüm bulunacağına gönülden inanıyorum. Acının yıkımın ve göz yaşının daha fazla sürmesine bigane kalamayız. Bizim kültürde hayırlı işlerde acele edilmesine inanılır.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğinin korunması yönünde diyalog yoluyla barışçıl bir çözüm bulunabileceğine yürekten inanıyorum. İstanbul’daki görüşmelerden tarafların netice alabilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dünya 5’ten büyüktür diyerek bayraklaştırdığımız BMGK reformu çabalarımızın önemi anlaşılmış oldu. Küresel güvenlik mimarisinin geçmişin kazanımlarını korumak yerine, geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde adalet ve kapsayıcılık şeklinde yeniden inşa edilmesi açıktır. Mesnetsiz iddiaların ve sığ değerlendirmelerin aksine Ukrayna bağlamındaki gelimeler NATO ve ittifak içinde Türkiye’nin önemini açıkça ortaya koymuştur.”

“BALKANLARDA ETNİK VE KÜLTÜREL FAY HATLARI HAREKETLENİYOR”

“Savaşın etkisiyle özellikle Balkanlarda etnik ve kültürel fay hatları yeniden hareketleniyor. İki komşumuz arasında önce ateşkesin sonra da kalıcı barışın gerçekleşmesi çok önemli. Diyalog yoluyla barışçıl bir çözüm bulunabileceğini gönülden inanıyorum. İstanbul’daki görüşmelerden herkesin mutmain olabileceği sonuçlar alabilmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

“SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN GÖNÜLLÜ VE ONURLU GERİ DÖNÜŞLERİ İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ”

“Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Aynı zamanda güney sınırımızın hemen ötesinde rejimin bombaları ve terör örgütlerinin saldırıları altında hayata tutunmaya çalışan mazlum ve mağdurlara sahip çıkıyoruz. Bu minvalde hem Suriye hem Irak’ın kuzeyinin terörden arındırılması ve güvenliği için adım atmaktan çekinmiyoruz. PKK, YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere kaynağı kim olursa olsun terörün tüm çeşitleriyle kesintisiz bir mücadele yürütüyoruz.”

“ERMENİSTAN’LA NORMALLEŞME SÜRECİMİZİ SAMİMİYETLE SÜRDÜRÜYORUZ”

“Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta istikrarın sağlanmasına öncelik veriyoruz, adil ve gerçekçi bir çözüm için çaba harcıyoruz. Komşumuz Ermenistan’la normalleşme sürecimizi samimiyetle sürdürüyoruz. Balkanlarda yeni gerilimlerin önüne geçilmesi için gayret sarf ediyoruz. Ümmetin kanayan yarası olan Filistin davasına sahip çıkmaya devam ediyoruz. İlk Kıblemiz Mescid-i Aksa ve Kudüs konusundaki hassasiyetimiz malumdur. Dün Filistin Başbakanı Mahmud Abbas ve Sayın BM Genel Sekreteri Guterres’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim.”

“ABD İLE STRATEJİK MEKANİZMANIN İŞLEVSEL HALE GELMESİNDEN MEMNUNUZ”

“ABD ile tesis ettiğimiz stratejik mekanizmanın işlevsel hale gelmesinden memnunuz. Asya girişimimiz çerçevesinde en batıdaki Asya ülkesi olarak tüm Asya kıtasıyla ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Afrika ve Latin Amerika açılımlarımız hız kesmeden devam ediyor.

İnşallah kazan-kazan ve eşit ortaklık temelinde tüm ülkelerle işbirliğimizi ilerletmeye devam edeceğiz. Burada şu hususun altını özellikle altını çizmek istiyorum: Daha huzurlu, daha adil, daha yaşanabilir bir dünyayı ancak karşılıklı anlayış ve dayanışmayla inşa edebiliriz. Bunun için farklılıklarımız yerine ortak noktalarımıza odaklanmalı, bir arada barış içinde yaşamanın işbirliğimizi geliştirmenin yollarını aramalıyız. Popülizmi, İslam düşmanlığını bir tarafa bırakmalı, her alanda ve seviyede adaletin gücünü hakim kılmalıyız.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
49,473TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER