Salı, Mayıs 28, 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erdoğan: “AB’nin üyelik müzakeresi fasıllarını açmasını, Gümrük Birliği müzakerelerine başlamasını bekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Avrupa Birliği’nin kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan, artık üyelik müzakerelerini açmasını Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerine süratle başlamasını bekliyoruz.” açıklamasını yaptı. Odessa’da mayınların sürüklendiği iddiasına ilişkin konuşan Erdoğan, “MSB her türlü tedbirini alıyor, almakta ve gereği neyse yapılacaktır, yapılmaktadır. Hiç endişeniz olmasın.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin olarak, “Şartların zorluğunun farkındayız ancak diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz. ” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle oldu:

Rusya-Ukrayna krizinde net bir tutum takındık. Sağ duyu çağrısı yaptık. Tansiyonun düşürülmesini istedik. Bu gidişata bir an önce son verilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyoruz. Zelenski ve Putin ile temaslarımı sürdürüyorum. Barış için çaba gösteriyoruz. Diplomasiyi tek çıkış yolu olarak görüyoruz.

Avrupa Birliği’nin kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan, artık üyelik müzakerelerini açmasını Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerine süratle başlamasını bekliyoruz.
“Montrö Sözleşmesi’ni uygulayan Türkiye’ye teşekkür ediyoruz”

Hollanda Başbakanı Rutte de şöyle konuştu:

Kilit ekonomik ortaklarız. 8’den 11 milyara artan bir ticaret hacmi gördük. Ara hedef olarak 15, nihai hedef olarak 20 milyar dolar belirledik. Bugünkü odağımız sadece ikili ilişkilerimiz değildi. Dünyada olanlara da odaklandık. Çünkü çok taraflı düzeyde de birlikte çalışıyoruz. İki ülke de NATO üyesi. Türkiye ittifak için çok büyük siyasi ve ekonomik öneme haizdir.

İkimiz de Rusya’nın işgalini kınıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da dediği gibi bölgesel barış ve istikrara büyük bir darbedir. Mariupol’da yapılan bombardıman ve bunun sivil nüfusu terörize etmekten başka bir amacı yoktur.

Türkiye bu ihtilafta (Rusya-Ukrayna müzakereleri) kilit bir rol oynuyor. Sayın Erdoğan’ın bu rolü üstlenmesinden ötürü teşekkür ediyorum. İki ülkeye (Rusya-Ukrayna) açık hattı olan nadir ülkelerden Türkiye’yi (arabuluculukta) desteklediğimizi söylemek isterim

Montrö Sözleşmesi’ni uygulayan Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Türkiye çözüm için üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.

Halihazırda dünyadaki diğer ülkelerde daha fazla mülteci barındırıyorsunuz ve bunun için de teşekkür etmek istiyorum. Bu akşamki görüşmelerimiz ilişkilerimizi daha fazla geliştirdi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER