Perşembe, Mart 30, 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “10 ili kapsayacak OHAL ilan etme kararı aldık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “10 ilimizi afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Çalışmaların yürütülmesini temin için OHAL ilan etme kararı aldık. 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu karar için Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini süratle tamamlayacağız” dedi. Erdoğan, depremde yaşamını yitirenlerin sayısının da 3 bin 549 olduğunu kaydetti.

Erdoğan, özetle şu açıklamalarda bulundu:

– Deprem 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Bu depremler benzerlerine göre çok geniş bir alanda çok büyük yıkıma sebebiyet vermiştir. Sadece Cumhuriyet tarihimizin, değil dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

– Devletimizin tüm imkanlarını kullanarak, arama kurtarma çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanlığı Kriz Merkezi üzerinden gelişmeleri talip ediyoruz. 100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik.

– Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahip. Deprem bölgesine arama kurtarma ekip, ekipman ve yardım malzemelerinin ulaştırılmasında hala zorluklar yaşanıyor.

– Bine yakın ambulans, 241 UMKE timi, toplamda 5 bin sağlık personeli bölgeye aktarılmıştır. Ülkemizin her yerindeki vatandaşlarımız, kan bağışı yapıyor. İçişleri Bakanlığımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize mensup çok sayıda personel arama kurtarma çalışmalarında görevlendirildi. Deniz Kuvvetlerimizin 10 gemisi, Hava Kuvvetlerimizin kargo uçakları dahil arama- kurtarma, yardım malzemelerinin nakli çalışmalarında yer almaktadır.

– Şu anda 3 bin 549 vefatımız var.

– Yalan haberleri ve milletimizi birbirine düşürmeye çalışanları dikkatle takip ediyoruz. Savcılarımız insanlık dışı yöntemlerle sosyal kaos çıkarmak isteyenleri belirleyip, gereken işlemleri yapıyor.

– Vatandaşlarımızı ve iş insanlarını AFAD hesaplarına yardım yapmaya davet ediyorum. 10 ilimizi afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Çalışmaların yürütülmesini temin için OHAL ilan etme kararı aldık. 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu karar için Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini süratle tamamlayacağız.

– Katar ülkemize 10 bin konteyner gönderme hazırlığı içinde.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER