Cumartesi, Mayıs 21, 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’yi çift paralı bir ülke olmaktan çıkarmak için herkesten destek istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’yi çift paralı bir ülke olmaktan çıkararak herkesin işini de tasarrufunu da TL ile yaptığı bir yer haline getirmek için herkesten destek istiyoruz. Döviz mevduat hesapları hala yüksek seviyede. Sağladığımız imkanlardan yararlanarak kendi paramıza ve kendi paramızdaki enstrümanlara geçmeye davet ediyoruz” dedi. Kur korumalı mevduata geçen miktarın 163 milyar TL olduğunu ifade eden Erdoğan, omicron varyantı ile birlikte artan vaka sayılarına ilişkin olarak da, “Salgının yayılması, istihdam ve üretim tarafında şu ana  kadar kayda değer bir kesintiye yol açmadı. Eğitim öğretim başta olmak üzere hiçbir alanda insanımızı mağdur edecek bir kısıtlamaya meydan vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada özetle şunları kaydetti:

– Hemen her gün kabine üyelerimiz ve kurum yöneticilerimizle toplantılar yaparak ülkemizin gündemindeki konularla ilgili kararlar aldık. Türkiye’yi hedeflerine ulaştırmak, çözüm üretmek için çalışmaya devam ediyoruz. İstikrar ve güven iklimini güçlendirerek, ekonomideki hedeflerimize ulaşmamızı engellemek isteyenlere aradıkları ortamı vermeyecek. Boş teneke gürültüsünden başka anlamı olmayan polemiklerle kaybedecek vaktimiz ve enerjimiz yok.

– Siyasetten ekonomiye kadar küçük iç sarsıntılar ve dış baskılarla yerle yeksan olan Türkiye fotoğrafı artık geride kaldı. Kendi hedeflerimizden kopmadan yolumuza devam ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız, daha ziyade belli kesimlerin oluşturduğu suni etkiyle ortaya çıkan döviz kuru dalgalanmasına şahit olduk. Bu dengesizlik devam edince serbest piyasa kuralları çerçevesinde 20 Aralık’ta açıkladığımız paket ile bu ortamı ortadan kaldırdık. Kur korumalı mevduata bireylerin ve yatırımcıların buna ilgisi büyük oldu. 163 milyar kur korumalı mevduata geçmiştir. Türk lirası hesaplarına hazine desteğinin hukuki altyapısını oluşturacak teklif TBMM’de görüşülmektedir.

– Bankaların, darphanenin ve altın rafinerilerinin içinde yer aldığı mekanizmayla vatandaşlarımızın altınlarını sisteme sokmalarını temin edeceğiz. Kredi Garanti Fonu desteğiyle, istihdamı koruma ve geliştirme öncelikli işletme ve yatırım kredileri vermeye yönelik paketin hazırlığı bitmek üzere. Katılımcı sayısı 13.2 milyon kişiyi bulan bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısını yüzde 30’a çıkaran kanun teklifi de TBMM Genel Kurulu’ndadır.

– Kamu iktisadi teşebbüslerinden elde edilen ve bütçeye aktarılan gelir paylarına endeksli kamu borçlanma senetleri çıkartarak TL bazlı yeni alternatifler sunuyoruz. Kredi Garanti Fonu desteği ile işletme ve yatırım kredileri vermeye yönelik paketin hazırlığı da bitmek üzere. Proje odaklı bankacılığı yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Sanayi şirketlerinin kurumlar vergisini bir puan indiren düzenleme de Mecliste görüşülmektedir. KDV’yi basitleştirecek çalışma hazırlanıyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Fiyat İstikrar Komitesi gibi kurumları etkin şekilde çalıştırıyoruz. Ülkemizin geçtiğimiz aylardakine benzer dalgalanmalar yaşamaması için gerekli tedbirleri alıyoruz. Ülkemize zarar verenleri affetmeyeceğiz. Sabrıyla, fedakarlığıyla, üretimiyle bize destek veren her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum.

– Türkiye’yi çift paralı bir ülke olmaktan çıkararak herkesin işini de tasarrufunu da TL ile yaptığı bir yer haline getirmek için herkesten destek istiyoruz. Döviz mevduat hesapları hala yüksek seviyede. Sağladığımız imkanlardan yararlanarak kendi paramıza ve kendi paramızdaki enstrümanlara geçmeye davet ediyoruz. Devletimizin tüm kaynaklarını milletimizin emrine tahsis ettiğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

– Türkiye’nin izlediği yol pek çok ülke tarafından değerlendirilmekte yavaş yavaş uygulanmaya başlanmaktadır. Yarım asırlık çözümleri ülkemize tek kurtuluş olarak dayatanlar da bir gün efsunlu uykularından uyanacaklardır. O güne kadar ülkemizi hak ettiği seviyeye getirmiş olacağız.

– Sağlık sistemimiz, hastane ve aşıya kadar gereken her ihtiyacı karşılamaya yetecek kapasitededir. Ülkemizin bilim insanlarının geliştirdiği Turkovac aşımız ile kendimize daha güvenle bakıyoruz. Salgının yayılması, istihdam ve üretim tarafında şu ana  kadar kayda değer bir kesintiye yol açmadı. Eğitim öğretim başta olmak üzere hiçbir alanda insanımızı mağdur edecek bir kısıtlamaya meydan vermeyeceğiz.

– Geçtiğimiz 20 yılda olduğu gibi bugün de insanların çözülmedik hiçbir sorununu bırakmayacağız. 2021 yılında yaşanan yangın ve sellerde zarar gören vatandaşlarımıza toplam 354 milyon ödeme yapılmıştır. Tarım ürünleri zarar gören vatandaşlarımıza da 133 milyon ödeme gerçekleştirilmiştir. Eksikleri tamamlamak için AFAD üzerinden 200 milyon liralık bir kaynak daha ayırıyoruz.

– Afganistan’da dış yardımların kesilmesi, sert hava şartları nedeniyle milyonlarca Afgan zor şartlarda hayata tutunma mücadelesi vermektedir. Ülkede acil gıda sıkıntısı olduğu bilinmektedir. AFAD koordinasyonunda 10 STK’nın desteğiyle bu ülkeye 700 ton gıda, giyim, sağlık, acil ihtiyaç ürünleri taşıyan iyilik treni göndermeye hazırlanıyoruz. İmkanı olan vatandaşlarımızı bu trene katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

– Elektrik destek programında son 3 senede yıllık ortalama 2.1 milyon haneye 6.4 milyar lira kaynak tahsis edilmiştir. Elektrik destek programı kapsamını kronik hastalığı nedeniyle cihaz kullanan maddi durumu yetersiz vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde genişletiyoruz.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
46,694TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER