Dünyada büyük bir hızla yayılan paylaşım ekonomisi Çin’de de hızlı bir şekilde büyüyor. Şu anda 7.36 trilyon yuan büyüklüğe ulaşan paylaşım ekonomisinin 2020 yılında 9 trilyon yuanı (1.28 trilyon dolar) aşması bekleniyor.

İletişim teknolojilerinin hızla gelişmesinin ardından Çin’de paylaşım ekonomisi de hızlı bir biçimde gelişiyor. Konu hakkında hazırlanan son rapora göre, şu anda 7.36 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşmış olan paylaşım ekonomisi, 2020’de 9 trilyon yuanı aşarak 1.28 trilyon dolarlık bir hacme ulaşacak.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Çin, geleneksel bir kurumsal satıcı yerine, emsallerinin sağladığı mal ve kaynaklara erişmek için insanların internet ve mobil teknolojilerini kullandığı paylaşım ekonomisinin yükselişine tanık oldu. Raporda, 2018 yılında Çin’deki 760 milyondan fazla insanın, yaklaşık 75 milyonunun hizmet sağlayıcı olduğu paylaşım ekonomisine katıldı.
Çin’in paylaşma ekonomisi, seyahat ve konaklama gibi yaşam hizmetlerinden endüstriyel üretime, tarıma ve diğer üretime kadar çok çeşitli alanları kapsıyor.

Rapora göre Çinliler, 2019’da paylaşılan ekonomik ürünlerin kullanımından genellikle daha fazla memnuniyet duyuyor. Raporda, gelecekte, paylaşılan ekonomi modelinin kademeli olarak olgunlaşmasıyla birlikte kurumsal hizmet ve 5G teknolojisinin uygulanması yeni bir gelişme yönü olacağı belirtiliyor.

( Çin Uluslararası Radyosu )