Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in Vuhan kentinden tahliye edilerek Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde karantina altına alınan yurttaşların karantina süresinin sona erdiğini bildirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in Vuhan kentinden tahliye edilen ve Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde karantina altına alınan yurttaşlarda ‘koronavirüs’e rastlanmadığını açıkladı. Koca, “14 günlük karantina sürecini geçirdiler. Herkesle ayrı ayrı ilgilenildi. Bundan sonra normal hayatlarına devam ediyor olacaklar. Herhangi bir takip gerekmiyor” dedi.

Koca şu şekilde devam etti:

“14 günlük zaman dilimde hastalık bulgusu yoktu. İlk günden itibaren 3 günlük aldığımız tetkitlerde bir bulguya rastlanmadı. Bugün çıkan sonuçların negatif olduğu yani korona virüsüne rastlanmadığını rahatlıkla söylebiliriz. 42 yolculardı. Ben kendileri ile bütün vatandaşlarımızla görüştüm. 5 tane de çocuğumuz vardı. Bundan sonraki süreçte de normal hayatlarına devam edecekler. Yurt dışında olan vatandaşlarımız 1 gün daha kalmak istediklerini belirttiler.”

NE OLMUŞTU?

Çin’in Vuhan kentinden tahliye edilen 42 Türkiye vatandaşı ve uçakta bulunan mürettebat Ankara’da bulunan “Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde gözetim altına alınmıştı. Gözetim altına alınan yurttaşlardan şu ana kadar 3 kez numune alınmış ancak tamamı negatif çıkmıştı.