Perşembe, Mayıs 23, 2024

Çin’den ABD’nin ticaret kavgasına misilleme

Çin ABD ile arasındaki ticaret geriliminde misilleme yaparak ABD’nin ihracatına ağır gümrük vergileri koyuyor. Gümrük vergisine tabi olacak ABD ihraç ürünleri arasında uçak ve otomobil de var.

Çin Ticaret Bakanlığı, 4 Nisan Çarşamba günü, ABD’den ithal edilen  ve içinde soya fasulyesi ve kimyasallar da bulunan 106 ürüne ilişkin olarak 50 milyar değer üzerine %25 oranında gümrük vergisi koymayı planladığını duyurdu.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Çin’in bu açıklaması, bir gün önce Salı itibariyle Trump yönetiminin açıkladığı ve %25’lik gümrük vergisine tabi kılmaya hazırlandığı 1.300 ürünü kapsayan ve yıllık 50 milyar dolar tutan listeye  karşı bir misilleme niteliğindedir.

Karşılıklı tehdit içeren bu açıklamalar, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bir ticaret savaşı patlaması kuşkularını yoğunlaştırıyor. Nitekim piyasalar, Çin’den ABD’ye karşı misilleme açıklamaları sonucunda hızla düştü.

Çin, ABD’nin planladığı önlemlerin “Çin’in Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde sahip olduğu meşru hak ve çıkarları ağır biçimde ihlal ettiğini ve Çin’in ekonomik çıkarlarını ve güvenliğini tehdit ettiğini” bildirdi.

İki tarafça ilan edilen gümrük dalgalarının ne zaman yürürlüğe gireceği veya bu arada tarafların yumuşayıp yumuşamayacağı bilinmiyor. Çin zamanlamayı ayrıca açıklayacağını duyururken, ABD de gelecek ay için planlarını yürürlüğe sokmadan önce iş çevreleriyle görüşüleceğini bildirdi.

ABD gümrük vergilerinin çoğu Çin’in uzay, teknoloji ve makine sanayiini hedefliyor. Ayrıca tıbbi ekipman, tıp ve ciltçilik gibi eğitim malzemesi de etkilenen sektörler arasında.

Çin daha önce de misillemeye girişeceğini belli etmişti. Pazartesi günü, 3 milyar dolarlık bir dizi ABD ürününe vergiyi yürürlüğe sokmuştu. Bunlar, Trump yönetiminin Çin’den ve diğer ülkelerden gelen çelik ve alüminyuma koyduğu vergilere karşı tapki niteliğindeydi. Pekin madenlere konan bu vergileri “küresel ticaret kurallarının ihlali” olarak nitelemişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER