Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Çin, kadın haklarını geliştirmek için 100’ü aşkın yasal düzenleme yaptı

Çin’de cinsiyet eşitliğinin ve kadın özgürlüğünün desteklenmesine ilişkin ciddi gelişmeler yaşanıyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu yetkilisi Yang Wenzhuang tarafından yapılan açıklamada kadın haklarının politika, ekonomi, kültür ve sosyal yaşam gibi alanlarda etkin biçimde güvenceye alındığını söyledi.

Birleşmiş Milletler tarafından dünya nüfusunun durumuna ilişkin 2021 raporunun Beijing’deki sunumu sırasında bir konuşma yapan Yang Wenzhuang, raporun Çin’in demografik gelişmesine dair de önemli bir referans oluşturduğuna işaret etti.

Son yıllarda Çin, erkeklerle kadınların eşitliği ilkesini anayasal düzlemde savundu. Bu doğrultuda kadın haklarını daha iyi desteklemek amacıyla, raporun sunumu vesilesiyle düzenlenen törende dağıtılan basın bildirisine göre, adedi 100’ü aşkın yasal düzenleme ve değişiklik yapıldı.

Kadın ve erkek eşitliğini ulusal politikasının temel taşlarından biri yapan Çin, sürekli olarak cinsiyet eşitliğini ve bu gelişimin uyum içinde gerçekleşmesini teşvik etti. Yang’a göre, bu yönde kadınların ve çocukların meşru hak ve çıkarları korundu ve kadının özgürleşmesine çok yüksek bir önem atfedildi. 2020 yılında Çin’de erken çocuk ölümlerinin oranı binde 5,4’e; beş yaşından küçük çocukların ölüm oranı ise binde 7’ye düştü. Öte yandan anne ölümlerinin oranı da yüz binde 16,9 ile düşüş eğilimi gösterdi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER