Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, başkent Pekin’de ABD eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger ile görüştü. Şi Cinping görüşmede, Kissinger’in Çin halkının eski dostu olarak, Çin-ABD ilişkilerinin gelişimi için tarihi katkılarda bulunduğunu anımsattı ve bu katkıları hiç unutmayacaklarını belirtti.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Geçen 40 yıl içinde ikili ilişkilerde sorunlar yaşanmasına rağmen, ilişkilerin genel olarak istikrarlı bir şekilde ilerlediğine dikkat çeken Şi, günümüz dünyasında yüz yılda yaşanması güç büyük değişikliklerin meydana geldiğini ve uluslararası toplumun Çin-ABD ilişkilerinin doğru yönde ilerlemeyi sürdürmesini temenni ettiğini kaydetti.

Çin Devlet Başkanı Şi: Doğayla uyumlu yaşamak zorundayız

Şi, ABD Başkanı Donald Trump’la Arjantin’de G20 Zirvesi sırasında görüşmeye karar verdiklerini hatırlatarak, görüşmede her iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde derinlemesine görüş alışverişinde bulunulabileceğini ifade etti.

İki tarafın birbirinin stratejik planlarını doğru bir şekilde algılamasının önemine değinen Şi, ABD’de son zamanlarda Çin’le ilgili olumsuz düşüncelerin arttığına ve bunun yakından takip edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Şi, barışçıl kalkınma yolunda ısrar eden Çin’in, çatışma ve zıtlaşmadan uzak, karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak kazanca dayalı bir Çin-ABD ilişkisi geliştirmek için çalıştığını kaydetti. Xi, ikili ilişkilerde ortaya çıkan sorunları, ABD’yle birlikte eşitlik ile karşılıklı yarar temelinde ve karşılıklı anlayış ile uzlaşı ruhu ışığında ve dostane istişare yoluyla çözmeye hazır olduklarını vurguladı.

Şi ayrıca, ABD’nin, Çin’in kendi seçtiği yola göre kalkınma haklarına ve meşru çıkarlarına saygı göstererek, Çin’le birlikte ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini koruması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kissinger ise, ikili ilişkilerin yeni bir döneme girdiği bu kritik dönemde Çin’i ziyaret etmekten ve Cumhurbaşkanı Şi’yle görüşmekten büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Geçen onlarca yıl boyunca Çin’i birçok kez ziyaret ettiğinin altını çizen Kissinger, bu süreçte Çin’in kalkınma sürecini kendi gözleriyle gördüğüne işaret etti.

ABD-Çin ilişkilerinin geliştirilmesinin, stratejik düşünceye ve uzak görüşlülüğe ihtiyaç duyduğunu kaydeden Kissinger, tarafların birbirlerini daha iyi bir şekilde anlayarak, stratejik temasları güçlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Kissinger, Çin ile ABD’nin ortak çıkarları genişleterek, fikir ayrılıklarını kontrol altına almasının ve dünyaya ABD ile Çin arasındaki ortak çıkarların fikir ayrılıklarından çok daha fazla olduğunu göstermesinin önemine vurgu yaptı.

Kissinger, Trump ve Xi arasında Arjantin’de gerçekleştirilecek görüşmenin başarılı geçmesini dilediğini de sözlerine ekledi.