Cuma, Mayıs 24, 2024

“Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakereleri eşitlik temelinde yürütülmeli”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakerelerinin eşitlik temelinde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Wang Yi dün, Soçi’de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir araya geldi ve iki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Wang toplantıda, Çin-ABD ekonomik ve ticari müzakerelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Wang Yi, Çin ve ABD’nin ortak çabalarıyla müzakerelerde önemli ve öze ilişkin gelişmeler kaydedildiğine dikkat çekerek, ancak aynı zamanda titizlikle ele alınması ve çözülmesi beklenen bazı zorluklarla da karşı karşıya kalındığını söyledi.

Bu durumda tek taraflı olarak karşı tarafı suçlamanın anlamsız olduğunu ve sorumluluğu diğer tarafa atmanın hiç uygun olmadığını kaydeden Wang, aşırı baskı uygulama girişiminin yalnızca meşru bir tepkiye neden olacağını aktardı. Wang, Çin’in önlemlerinin kendi hak ve çıkarlarının yanı sıra çok taraflı ticaret mekanizmasının temel kurallarını da savunduğunun altını çizdi.

Müzakerelerin eşitlik temelinde yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Wang, yalnızca bir tarafın karşı tarafın taleplerini kabul etmesinin beklenmemesi gerektiğine işaret etti.

Çin’in diğer ülkelerle yaptığı görüşmelerde egemenliğinin yanı sıra, halkın hak ve çıkarları ile ulusal onuru daima koruduğuna işaret eden Wang, “Bu ilkeler ve kırmız çizgilerde eskiden ısrar ettiğimiz gibi şimdi ve gelecekte de ısrar edeceğiz” şeklinde konuştu.

(Çin Uluslararası Radyosu)

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER