Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in 131 ülke ve uluslararası örgüte salgınla mücadele malzemeleri sağladığını ve ülkedeki salgın önleme ve kontrolü çalışmalarını yerine getirmek ön koşuluyla uluslararası topluma yardım sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Zhao Lijian, Çin’in 127 ülke ve 4 uluslararası örgüte maske, koruyucu giysi ve test kiti gibi yardım malzemeleri sağlayıp Dünya Sağlık Örgütü’ne 20 milyon dolar bağışlayarak, 11 ülkeye 13 uzman ekibi gönderdiğine ve 150’den fazla ülke ve bölge ile uluslararası kuruluşuyla 70’den fazla video konferans yaptığına dikkat çekti. Çin’deki yerel yönetimlerin, şirketlerin ve sivil toplumların yüzden fazla ülke ve uluslararası örgüte tıbbi malzemeler bağışladığı bildirildi.

1.4 MİLYAR DOLARLIK MALZEME İHRAÇ EDİLDİ

Zhao Lijian, bazı ülkelerin diplomatik yolla Çin’den tıbbi malzemeleri satın alma talebinde bulunduğunu, buna karşı Çin hükümetinin ihracatçılar önerdiğini, denetim departmanları tarafından onaylanan tıbbi malzeme üreticisi firmaların listesinin açıklandığını belirtti.
8 Nisan itibarıyla, 58 ülke ve bölge ile 4 uluslararası kuruluşun Çinli şirketlerle tıbbi alım sözleşmeleri imzaladıklarını hatırlatan Zhao Lijian, daha fazla ülkenin de Çinli şirketlerle çeşitli yollarla iş birliği yaptığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından verilen bilgilere göre, Çin, yaklaşık 3 milyar 860 milyon maske, 37 milyon 520 bin adet koruyucu giysi, 2 milyon 410 bin adet kızılötesi termometre, 16 bin set ventilatör ve 2 milyon 840 bin Covid-19 test kiti ve 8 milyon 410 bin adet koruyucu gözlük dahil 10 milyar 200 milyon yuan (yaklaşık 1 milyar 450 milyon dolar) değerinde tıbbı malzeme ihraç etti.

Öte yandan Çin hükümetinin gönderdiği 10 uzmandan oluşan bir ekip çok sayıda tıbbi malzemeyle dün Kazakistan’a ulaştı. Ekip, Kazakistan’da 15 gün çalışacak.

(Çin Uluslararası Radyosu)