Firuzağa Meydan’da tekrar tekrar toplananlar, yinelenen polis saldırılarına rağmen direnişe uzun süre devam etti; gerici saldırganlara, destekçisi polise ve bugün “Gezi Parkı’na o tarihi eseri inşa edeceğiz” diyen Erdoğan’a yanıt verdi: “Yaşam alanlarımızı savunacak, laiklik için direneceğiz. Bu daha başlangıç mücadeleye devam!" 

Sendika.Org’un haberine göre, Cihangir Firuzağa’da bulunan bir mekanda dün gece (17 Haziran) Radiohead’ın yeni albümünü dinlemek için buluşanlara polis ve Beyoğlu Belediyesi tarafından desteklendiği bilinen bir grup gericinin saldırması üzerine “Korkmuyoruz, buradayız” diyerek dün (18 Haziran) saat 21.00’da Cihangir’de toplanma çağrısı yapılmıştı. 

Polis 21.00’e gelirken Firuzağa Camii önündeki kitlenin sayısı artarken, Sıraselviler yönünden gelen yüzü aşkın kişi karşısında polis barikatını buldu. Polis iki grubun birleşmesini engellemeye çalışırken, iki grup polis barikatını yardı ve birleşti. Kısa bir süre sonra polis gaz bombası ve plastik mermilerle saldırıya geçti. Kitle saldırı üzerine kısa süreliğine ara sokaklara çekildi. 

“YAŞAM ALANIMIZA MÜDAHALE ETTİRMEYECEĞİZ, LAİKLİĞİ SAVUNACAĞIZ” 

Polis ara sokaklarda da saldırılarını sürdürdü ancak “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarını dindiremedi. Polisin kısa süre geri çekilmesi sonrasında Firuzağa Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Yapılan açıklamada yetkililerin duyarsızlığının ve hatta bunu destekler açıklamalarının AKP iktidarının karanlığını bir kez daha gösterdiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: 

“Kendilerini bu ülkenin sahibi sanıp kendisinden olmayan herkesi bu ülkede sığıntı konumuna düşürmeye çalışan bu saldırganlığın karşısındayız ve bu karanlıkla tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Bu güruh bilmelidir ki yaşam alanlarımıza müdahale ettirmeyeceğiz. Onların istediği gibi yaşamayacağız. Onların istediği gibi olmayacağız. Onların baskısına boyun eğmeyeceğiz. Özgürlüğün teminatı olan laikliği ve yaşam hakkını ne pahasına olursa olsun savunacağız. Herkes bilmelidir ki korkmadık ve korkmayacağız.” 

Basın açıklamasının sona ermesinden kısa bir süre sonra “Hırsız katil Erdoğan” sloganı atılmasını gerekçe gösteren polis gaz bombaları ve plastik mermilerle bir kez daha saldırıya geçti. Çevik kuvvet ara sokaklara dağıldıkça kitle meydana çıktı, meydanda saldırdıkça ara sokaklarda direnişi sürdürdü. Bu defa polisin karşısında tanıdık olduğu bir slogan vardı: “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” 

Cihangir sokaklarında polisin karşısından çekilmeyen direnişçiler polise sık sık “Halk düşmanları”, “Çocuk katilleri”, “Ensarcısınız” diye bağırarak ve “Sık bakalım” sloganlarıyla tepki gösterdi. 

Polis saldırısına rağmen ara sokaklarda sloganlarla eylem sürdü. Polis çevik kuvvetle mahalleyi işgal ederek, TOMA getirerek, üst üste biber gazı ve plastik mermi kullanarak saldırsa da bir grup mahalleli yeniden Firuzağa Meydan’da bir araya toplandı. Polis, grubu gözaltına almakla tehdit etti. Mahalleli “Bu sokak bu mahalle bizim” dedi. Polis geri çekildi. 

Eylemin sürmesi üzerine polis tehdit ederek, civar kafelerde oturanları taciz ederek kitleyi dağıtmaya girişti. Polis 21.50 sularında bir kez daha gaz bombaları ve plastik mermi ile saldırıya geçti. Bu sırada polisin “155’e ihbar var mahalleli rahatsız” duyurusu üzerine kitle “Bu mahalle bizim” diyerek karşılık verdi. Yeniden “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları yükseldi. Kitleyi dağıtamayan polis bir kez daha onlarca gaz bombası ile saldırdı. Ara sokaklara çekilen eylemciler, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

PolitikYol