KHK ile Kafkas Üniversitesi’nden ihraç edilen öğretim görevlisi Cihangir İslam, katıldığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü PolitikYol’a değerlendirdi.

-Adalet Yürüyüşü’nü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu yürüyüş bütün mağdurlar için. Önce Nuriye ve Semih için. KHK ile atılanlar için. Cezaevindeki suçsuz gazeteciler, suçsuz milletvekilleri için. Yani Türkiye’nin bütün mağdurları ve mazlumları için bir yürüyüş. Herkese açık bir yürüyüş, herhangi bir partinin bayrağı altında değil. Farkında olduğunuz gibi çok değişik çevrelerden insanların katıldığı bir yürüyüş.

-Cumhurbaşkanının “Yollar yürümekle aşınmaz” ve CHP’lilere yönelik “Yargı yarın da sizi davet ederse şaşırmayın” açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz? 

Öncelikle “Yollar yürümekle aşınmaz” Demirel’e ait bir laftır. Kopya edilmiş bi laftır. Malumun ilamıdır. Biz vergisini ödediğimiz, bizim vergilerimizle yapılan yollarda bir hak arama yürüyüşü yapıyoruz. Doğru, ne yollar yürümekle aşınır, ne de hak aramaz yollarda olmaz denebilir. Bu ikisini kabul ediyoruz. Türkiye’de adalet; yasama, yürütme ve yargının dışına itildiği için biz sokaklarda adalet arıyoruz. Ben 15 Temmuz akşamı erken saatlerden itibaren, henüz daha cumhurbaşkanı açıklama yapmadan sokakta olan bir insandım. Ne için? Herhangi bir kişi için değil. Hukuk devletinin, demokrasinin devamı için. O yüzden kimse kimseye demokrasi, hak dersi vermesin. 15 Temmuz’da bu halk hakkını nasıl sokakta aradıysa, bu hareket de en az onun kadar meşru bir eylemdir, hatta onun bir devamıdır diyebiliriz. Ben sokağın 15 Temmuz’unun, referandumdaki hayır yüzde 49’unun ve bu eylemin birbirinin devamı olduğu inancındayım. Bu ülkedeki halk, bu insanlar kucaklaşmak istiyor. Sorunlarını kavgasız, gürültüsüz çözmek istiyor. Bunun önüne engel koyan her bariyeri bu halk yıkıp geçecektir.

-Sizce bu eylem nasıl biter ve ne gibi sonuçları olabilir?

Hedefimiz Maltepe diye açıkladık. Oraya kadar gideceğiz. Biz son derece barışçıl, hiçbir saldırganlığı olmayan şekilde yürüyoruz. Bütün insanlığın en yüksek ilkesi olan olan ‘adalet’ için yoldayız. Bundan daha masum bir hareket olabilir mi?