Salı, Nisan 16, 2024

CHP’ye geçen AK Partili belediyeler kasayı boşaltıyor: 5 milyon TL’ye porselen kupa, 2 milyon TL’ye su böreği ihalesi

MEHMET BARAN KILIÇ

AK Parti’den CHP’ye geçen Üsküdar ve Tuzla Belediyeleri, yeni başkanlar mazbatalarını almadan önce milyonlarca liralık ihale sözleşmeleri imzaladı.

İstanbul’da çok sayıda ilçe AK Parti’den CHP’ye geçti. Bu ilçelerden ikisi Tuzla ve Üsküdar.

Bu belediyelerin yerel seçimlerden hemen önce düzenlediği ihaleler ve yeni başkanların görevi almasına saatler kala imzalanan sözleşmeler dikkat çekiyor.

Üsküdar beş milyona porselen kupa aldı

Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yer alan bilgilere göre Üsküdar Belediyesi, 15 Mart’ta ‘Baskılı porselen kupa alımı’ isminde bir ihaleye çıktı. 4 milyon 704 bin lira tutarındaki ihalenin sözleşmesi 2 Nisan’da yani CHP’li başkanın görevi devralacağı vakitten hemen önce imzalandı.

Teknik şartnamede ihalenin amacı şöyle anlatılıyor: “Üsküdar Belediyesi başkanlık makamına gelen ziyaretçilere, belediyemiz tarafından yapılan etkinliklere ve Valide Sultan Gemisi’nde yapılan gemi turlarına katılan vatandaşlara hediye olarak verilmek üzere baskılı porselen kupa alımı işi.”

Şartnameye göre 84 bin kupa alınacak. Kupaların üstünde “İyi ki Üsküdar var” diye yazacak.

İhaleyi ‘Sembol Amblem Dekoratif Eşya Sanayii ve Ticaret AŞ’ kazandı.

Aynı şirket Üsküdar Belediyesi’nden 17 Kasım 2023’te 1 milyon 375 bin liralık, 11 Ekim 2022’de 600 bin liralık, 2018’de 182 bin liralık ve 2017’de 104 bin liralık ‘baskılı porselen kupa’ ihalesi almıştı.

İki milyona su böreği

Üsküdar Belediyesi ayrıca 11 Mart’ta ‘Su böreği alımı’ adlı bir ihale düzenledi. 1 milyon 920 bin lira tutarındaki ihale ‘Oviya Gıda Unlu Mamuller İnşaat Sanayii ve Ticaret LTD. ŞTİ’ şirketine gitti.

İhalenin sözleşmesi 26 Mart’ta imzalandı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre şirketin ortaklarından Hakkı Şanlı, 2015’te AKP’den İstanbul milletvekili adayı oldu.

Tuzla Belediyesi de boş geçmedi

Tuzla Belediyesi’yse 14 Mart’ta ‘Hoş geldin bebek’ ve ‘Tuzla’ya hoş geldin projeleri kapsamında hediye seti alımı’ isminde bir ihale düzenlendi.

2 milyon 943 bin lira tutarındaki ihalenin sözleşmesi 2 Nisan’da imzalandı.

İhaleyi ‘Eriza Organizasyon Turizm Eğitim Gıda ve Reklam Hizmetleri Sanayi Ticaret LTD. ŞTİ.’ kazandı.

Eriza Organizasyon, 2011’den beri AKP’li Tuzla, Pendik ve Esenler Belediyeleri başta olmak üzere kamu kurumlarında 60 ihale aldı. Bu ihalelerin toplam tutarı 90 milyon liraya yakın.

Tek seferde 62 milyonluk ihale

Tuzla Belediyesi ayrıca, 15 Mart’ta ‘2024 yılı park yapımı, park revizyonu, saha yapımı ve revizyonu işleri, fidanlık muhtelif malzeme alımı’ isminde bir ihale düzenledi. İhalenin sözleşmesi 2 Nisan’da imzalandı.

62 milyon 458 bin liralık ihale ‘Raha Peyzaj Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne gitti.

İhaledeki en düşük ve en yüksek teklif aynı. Bu da ihaleye bir şirketin teklif verdiği izlenimi uyandırıyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER