Salı, Mayıs 28, 2024

CHP’li Yavuzyılmaz: Teleferikle ilgili bakımları bakanlık tarafından onaylanmış şirket yaptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Antalya’daki teleferik kazasıyla ilgili yaptığı açıklamada, bakım-onarım işlemlerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylanmış ve sertifikalandırılmış uzman şirket tarafından yapıldığını söyledi. 

Antalya’da bir kişinin hayatının kaybettiği, 10 kişinin yaralandığı teleferik kazasıyla ilgili bölgeye giden 10 kişilik CHP heyetinde yer alan Yavuzyılmaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile birlikte kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yavulyılmaz’ın açıklaması şu şekilde:

Haftalık ve aylık bakımlar yapılmıştır

  • Antalya Büyükşehir Belediyesi söz konusu acı olayın yaşandığı teleferik sistemiyle ilgili olarak hem yıllık bakımlarını hem aylık bakımlarını aynı zamanda da haftalık bakımlarını yapmak üzere akredite olmuş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış ve sertifikalandırılmış bir uzman şirkete bakım onarımlarını yaptırmıştır.
  • Son yaptırdığı yıllık bakım 19 Şubat-4 Mart 2024 tarihleri arasındadır. Bu bakım sözleşmesi ve sonuç raporlarıyla birlikte tarafımızca incelenmiş, bakım esnasında tespit edilen eksiklikler giderilmiş ve neticesinde bakım raporu da devreye girmiştir. Aynı zamanda da yine haftalık ve aylık bakımlar da yapılmıştır.
  • Nisan ayının bakım raporuysa zaten şuanda bakımları aynı zamanda sürmekteydi, kontrolleri yine bu uzman bakım onarım şirketi tarafından yapılmaktaydı. Bu şirket 2017 yılında faaliyete geçen bu teleferik sisteminin bakım onarımlarını da yapan, 2018 yılı itibarıyla da yine ihalesi yapılıp, sözleşmesi imzalanmış olan şirketle aynıdır. Dolayısıyla da bakımların tümünün Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANET A.Ş. tarafından yaptırıldığı açık ve net şekilde görülmektedir. Konuyla ilgili hukuki süreç devam edecek. Bu esnada da yine sözleşmeler ekleri ve raporlar sonuçlarıyla birlikte idari tahkikat yapan yetkililerle de paylaşılacaktır. Şu ana kadar da paylaşılmıştır.

İncelemeler devam edecek

Böcek de şu açıklamayı yaptı:

  • Havadan ve karadan olmak üzere 8 kabinde yaklaşık 42 vatandaşımız kurtarılmak üzere. Onlara da en hızlı bir şekilde yardımlarımız iletiliyor. Dün itibarıyla öncelikle Genel Başkanımız geçmiş olsun dileklerini iletti. Grup Başkanvekilimiz, genel başkan yardımcılarımız ve milletvekillerimizle beraber burada tüm belediye başkanlarımızla, tüm kurum ve kuruluşlarımızla, Valiliğimiz ve Büyükşehir Koordinasyon Kriz merkezinde, AFAD Başkanı dahil olmak üzere çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İnşallah kısa zamanda 42 vatandaşımızı kurtarırız.
  • Bu konuyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesinin 2017 yılında işletmeye açtığı bir yer teleferik. Bizden önceki dönem. Ben 2019 yılında göreve geldim. Ve aynı firmayla, aynı belediyemizin şirketiyle devam ediyoruz. Yıllık ağır bakım dediğimiz baştan sona bakımların yapıldığı 2017’den beri de bu şekilde yapılmış. Ayrıca aylık ve haftalık bakım da yapılmaktayken bu defa böylesi bir kaza meydana geldi. Yılbaşı itibarıyla yapılmıştı. Bizde 5 Mart itibarıyla sezonu açmıştık. Bu anlamda çalışmalar, incelemeler hukuki ve adli yönüyle devam edecektir. Bizim burada amacımız 42 vatandaşımızın da bir an önce kurtulmasıdır.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER