Cumartesi, Nisan 13, 2024

CHP’li Yavuzyılmaz: Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin yönetim kurulunda Türk üye yok

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Akkuyu Nükleer Santrali’nin sahibi olan Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin yönetim kurulunda Türk üye olmadığını tespit ettiklerini söyledi.

Yavuzyılmaz’ın kaynak olarak Ticaret Sicil Gazetesi’ni gösterdiği Twitter paylaşımına göre yönetim kurulunda beş Rus, bir de Fransız üye var.

Geçen sene ‘nükleer santral’ statüsü kazandı

Temeli 14 Nisan 2015’te atılan ve Mersin‘de bulunan nükleer santral, geçen nisanda ‘nükleer santral’ statüsü kazanmıştı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu’na (ROSATOM) ait tesis için uzmanlar ve çevreciler birçok güvenlik problemleri olduğu konusunda uyarıyor.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP), ‘Akkuyu’ya Nükleer Yakıt Getirilmemeli’ başlığı altında Türk Tabipleri Birliği ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu dahil 54 nükleer karşıtı kuruşla birlikte yayınladığı uyarıda şunları kaydetmişti:

“Nükleer santralin proje maliyeti içinde olmayan atık yakıt çubuklarının ve çalışma süresinin bitiminde santralin bertaraf maliyetini, ekosisteme, canlılara, insan sağlığına, tarıma, balıkçılığa verdiği zararların maliyetini proje maliyetine eklediğimizde projenin iptalinden doğacak ekonomik kayıpla karşılaştırılamayacak ölçüde ekonomik zarar önlenmiş olacaktır.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER