TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın "Laiklik anayasada olmamalıdır" sözlerine CHP’li vekillerden sert tepkiler gelmeye başladı.

İsmail Kahraman’ın sözlerine CHP’li vekillerden gelen bazı tepkiler şöyle;

Özgür Özel: "Sarayın Meclis’teki taşeronu ağzındaki baklayı çıkardı: "içinde laiklik olmayan dindar anayasa". Hodri Meydan, İsmail Bey, Hodri Meydan…"

"Meclis Başkanlığı makamını işgal eden şuursuzun açıklaması anayasal suçtur."

Yarın ilk işim: "Suç duyurusu" 

Tuncay Özkan: "Birlikte yaşamamızın harcı laikliği kaldırmak isteyen karanlık zihniyete LAİKLİĞİN önemini ÖĞRETECEĞİZ."

Akif Hamzaçebi: "79 yıldır anayasalarımızda yer alan "Laiklik" ilkesi özgürlüklerin güvencesi ve anayasal demokratik sistemlerin vazgeçilmez ilkesidir. Anayasaları hükümetler,milletvekilleri değil millet yapar. "Laiklik" ilkesini Anayasadan çıkarmaya hiç kimsenin gücü yetmez/yetmeyecektir."

Onursal Adıgüzel: "TBMM Başkanı’nın unuttuğu bir şey var; laiklik tüm inançların güvencesidir. Yeni anayasada olmaması gereken asıl sizin zihniyetinizdir!"

Necati Yılmaz: "Sn.Kahraman, bu TBMM Başkan’ı nın edeceği laf değil. Haddini bil! Anayasa’dan laiklik ilkesini çıkarmak senin de, ağabeyin de boyunu aşar."

Barış Yarkadaş: "Siyasi genetiğinde ‘demokrasi’ olmayan İsmail Kahraman, anayasa suçu işliyor. Laiklik, demokrasinin özüdür. Anayasanın ‘değişmez’ ilkesidir."

Veli Ağbaba: "İsmail Kahraman gerici zihniyetini açık etmiş. Hodri meydan. Bu ülkeye IŞİD anayasası dayatmanıza izin vermeyeceğiz!"

Hüsnü Bozkurt: "TBMM Başkanı İsmail Kahraman adlı zata,Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çadır devleti olmadığını mutlaka öğreteceğiz.Öğrenmenin yaşı yoktur."

Zeynep Altıok Akatlı: "Laikliği kaldırmaya cüret ettiğiniz an 12 milyon CHP’liyi, 134 milletvekilini, 81 il başkanını 230 belediye başkanını karşınızda bulursunuz. Meclis Başkanı Türkiye Cumhuriyeti’ni MTTB Genel Merkezi sanıyor herhalde. Laiklik bu ülkenin kurucu ilkesidir, yakınından geçemezsiniz."

Aykut Erdoğdu: "Laiklik anayasanın değiştirilemez hükmüdür… Anayasa’yı ilga ederek anayasal düzeni yıkmak isteyenlere karşı direnmek hak ve yükümlülüktür."

Candan Yüceer: "Cumhuriyet en iyi yönetim,laiklik en iyi devlet düzenidir.Ne dindarlığın ne de anayasanın içinin boşaltılmasına izin vermeyeceğiz. Laiklik sizin gibi tüccarların karşısında özgürlüklerin esas alındığı ve korunabildiği eniyi devlet düzenidir.işinize gelmiyor ama gerçek bu" 

"TBMM başkanı şaka yapmıyorsa suç işliyordur ve gereği yapılmalıdır.."