CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile CHP İstanbul milletvekilleri Eren Erdem ile Gülay Yedekçi, 31 Mayıs akşamı düşen helikopterde yaşamını yitiren Yarbay Songül Yakut’un ailesini ziyaret etti. Vekiller kazanın araştırılması yönünde mesajlar verdi. 

VELİ AĞBABA: BU OLAY MUTLAKA ARAŞTIRILMALDIR

CHP’li vekiller Yarbay Songül Yakut için kurulan taziye çadırını ziyaret ederek ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi. Ziyaretin ardından her iki vekil de açıklamalarda bulundu. CHP’li Veli Ağbaba basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Allah rahmet eylesin. Yaşanan olay Türkiye’de herkesin yüreğini yaktı. Maalesef son bir ay içerisinde yaşanan ikinci helikopter kazası, geçtiğimiz ay da Tunceli’de bir helikopter düşmüş, 12 güvenlik görevlisi şehit olmuştu” dedi.

Şırnak’taki üst düzey görevlilerin tamamının bu kazayla yok olduğunu ifade eden Ağbaba mutlaka bu olay araştırılmalıdır dedi. Ağbaba sözlerini şöyle sürdürdü: Kaza neden kaynaklanmıştır. Bununla ilgili iddialar, söylentiler var. Özgeçmişine baktığımız zaman Songül Yakut, Türkiye’de rol model olmuş, Anadolu’da yaşayan fakir fukara çocuklarına rol model olmuş bir arkadaşımız. Benimde başından beri yakından tanıdığım bir insandı. Binlerce insan gibi Songül Yakut’a da bir kumpas kuruldu. Asılsız dinlemeler, usulsüz dinlemeler, sahte raporlarla Songül Binbaşıyı ordudan görevden attılar. Ama o yılmadı, mücadele etti, yapılan o iftiraları bir bir açığa çıkarttı. Bir savaşı kazanarak, çok sevmiş olduğu görevine döndü. Songül Yarbay, Türkiye’deki Atatürkçü, vatanına, milletine ve bayrağına bağlı subaylardan biriydi. Yok edilmek istendi ama başaramadılar.

“SONGÜL YAKUT ÇOK ÖNEMLİ BİR KADIN KOMUTAN”

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi de Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlet olduğunu, böylesi terör olaylarıyla ya da elim kazalarla yılmayacak diyerek, şöyle devam etti: Songül yakut çok önemli bir kadın komutan. Türkiye’de yoksulluk içerisinde yaşayan kız çocukları için örnek olmuş bir hanımefendi. Annesinin ağıtları yürekleri dağlıyor. Songül Yakut hepimizin kardeşi, hepimizin annesidir. Bu kazanın bir an önce araştırılarak, varsa başka bir konu gündeme getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması için elimizden geleni yapacağız.

 
EREN ERDEM: BİRİLERİ TERÖR BİTECEK DİYORDU

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem açıklamasında 16 Nisan referandumu öncesinde sarf edilen sözleri hatırlatarak “Terörün şiddetinin bir sarmala dönüşmesi üzerine birileri 16 Nisan’dan önce ‘Evet çıkarsa Türkiye’de terör bitecek’ diyordu” dedi.  Eren erdem sözlerini şöyle tamamladı: Bu bir kaza mıdır, yoksa başka bir şey midir derhal araştırmak ve bu hadise üzerindeki soru işaretlerini kaldırmak durumundayız. Çünkü tesadüf olma ihtimali çok düşük bir şekilde üst düzey ve geçmişte FETÖ tarafından hedef olmuş askerlerin aynı helikopterde buluştuğu bir hadiseyle karşı karşıyayız. Bu hadisenin bütün yönleri araştırılmak zorundadır