Fotoğraf: Sözcü

CHP’li milletvekilleri, CHP’nin 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği “OHAL değil demokrasi istiyoruz” mitingini PolitikYol’a değerlendirdi.

Eyleme destek veren bütün yurttaşlara teşekkür eden milletvekillerinin açıklamaları şöyle:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba:

OHAL’in olağanlaştırıldığı bir Türkiye istemiyoruz. Yargının Saray’a bağlandığı, güçler ayrılığı ilkesinin yok edildiği, can ve mal güvenliğinin ortadan kaldırıldığı, milli iradenin gasp edildiği bir ülke istemiyoruz. Bu yüzden bugün tüm Türkiye’de meydanlardaydık. Şu ana kadar yapılan en kapsamlı eylemlerden birini gerçekleştirdik. 81 ilde OHAL’e karşı demokrasi diyen başta CHP’liler olmak üzere bir çok siyasi partiden, sivil toplum örgütlerinden, meslek odalarından yurttaşlar meydanlardaydı. Türkiye’nin dört bir köşesinden Ankara’daki Saraylılara “artık yeter” denildi. Ben bu çapta büyük bir eyleme katılan destek veren örgütlerimize, tüm kurumlara ve yurttaşlara teşekkür ediyorum. Bundan sonra da, hiç bir şekilde meşru görmediğimiz OHAL’e karşı eylemlerimiz artarak sürecek. Bizler baskıdan, diktadan, zulümden bıktık, artık demokrasi istiyoruz.

“OHAL değil demokrasi istiyoruz” ortak bildirisi 81 ilde eş zamanlı okundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl:

Türkiye’nin OHAL’e ihtiyacı yok, AKP’nin OHAL’e ihtiyacı var. Çünkü AKP halkın desteğini kaybetmiştir, AKP artık devlet gücüyle ayakta kalmaya çalışmaktadır. Bu nedenle Gazi Meclisi by-pass ediyor, bu nedenle güçler ayrılığını yok ediyor, bu nedenle KHK’larla ülkeyi yönetiyor. Herkesi korkutmak, sindirmek, yıldırmak için, toplumsal tepkilerin önünü kesmek için OHAL’e sığınan AKP ülkenin geleceğini karartıyor. Bugün eğitimde, sağlıkta, ekonomide, adalette kısacası her alanda belirsizlikler var. İnsanlar aç ve işsiz oldukları için intihar ediyorlar ama hiçbir yerde bunun haberini görmezsiniz çünkü AKP, OHAL’i bahane ederek aleyhindeki her şeyi yasaklıyor. Bu yüzden 81 ilde AKP’nin korku düzeninin karşısında partimiz, örgütümüz ve halkımız meşru, insan hak ve özgürlüklerini esas alan bir eylem yapmıştır. Demokrasimiz için demokratik bir tepki ortaya koyduk bundan sonrada aynı kararlılıkla demokrasiyi bu ülkeye getirinceye kadar mücadele edeceğiz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi:

OHAL ile geçen 21 ay, Türkiye için insan hakları ihlali bakımından kapkara günleri geride bıraktık. Adaletin, eşitliğin ve toplumsal barışın temelini derinden sarsacak, yakın tarihimizin en karanlık günlerine hep birlikte tanıklık ediyoruz.

OHAL ile birlikte; hak ihlallerinin sistematik biçimde yaygınlaştığına şahit oluyoruz.
Hak ihlallerinin bu derece görünür olmasına rağmen, sorumluların yargı önüne getirilmemesi ibretle izliyoruz. OHAL ile birlikte cezasızlık uygulamasının kurumsallaştığına ve sorumluların devlet güvencesine alındığını görüyoruz.

Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Üniversitelerden, tiyatro salonlarına; fabrikalardan, sokaklara kadar Türkiye’nin bütünlüğüne ve değerlerine adeta pranga vuran OHAL rejimini kabul etmiyoruz.

CHP 81 ilde OHAL eylemi gerçekleştirdi

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel:

Bugün 81 ilde saat 12.00’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncülüğünde OHAL’e, tek adam rejimine hayır diyenler, 16 Nisan referandumunda ‘hayır’ diyenler olarak demokrasi talebiyle kentlerin en büyük meydanlarındaydık. Geçtiğimiz yıl bir referandum yapıldı. Referandumda bizler, 23 Nisan 1920’de dedelerimizin kurduğu bir saraydan yetkilerinin alınıp verildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sahip çıkanlar, değişiklik kabul edilirse tek adam rejimine adım atılacağını, hukukun üstünlüğünün zedeleneceğini, ekonominin olumsuz etkileneceğini, işsizliğin artacağını, demokraside bir alt lige düşeceğimizi, Sudan ile Suudi Arabistan ile anılacağımızı söylemiştik. Birileri bu rejimi değiştirmek için adım attı. Yüzde 70 oy bekliyorlardı yüzde 50’de takıldılar kaldılar. Bugün 45 gün sürmez dedikleri OHAL’in 21. ayı dolmak üzere. OHAL’i bir kez daha uzatacaklar ve uzatmanın sonunda Türkiye, iki yıl OHAL ile yönetiliyor olacak. Geldiklerinde sadece Tunceli’de sadece 20 günlük OHAL’i kaldırmışlar, bunu bütün seçimlerde propaganda malzemesi yapmışlardı. Şimdi sadece Tunceli’de değil, sadece 20 günlük değil 81 günde bütün Türkiye’de 21 aydır OHAL var.

“DERHAL HUKUK REJİMİNE, DEMOKRASİYE GEÇMEMİZ GEREKİYOR”

OHAL’i ilan etmek, gece karanlığında uçağın ineceği havaalanını elektriklerini kapatmaktır. Önünü göremeyen yatırımcı gelmez, önünü göremeyen şirket gelmez. Hukukun üstünlüğünün olmadığı yere hiç kimse gelip yatırım yapmaz, parasını koymaz, canını bu ülkeye getirmez. Yasama, meclisin yetkisindedir, yargılama mahkemelerin yetkisindedir. Ama şimdi bir kişinin iki dudağı arasında şirketlere, malınızı, mülkünüze el konulabilir, bir iftira sonucu gözaltına alınabilir, tutuklanabilirsiniz. Haksızlığa uğradığınızda sığınacağınız bir hukuk düzeni yoktur. Bu yüzden OHAL, herkes için belirsizliktir, kaygıdır, korkudur. Belirsizlik, kaygı varsa dolar tırmanır, Euro tırmanır, işsizlik artar, her şey kötüye gider. Biz, havalimanının ışıklarının açılmasını talep ediyoruz, bunun için OHAL’in kaldırılması gerekiyor. Derhal olağan hukuk rejimine, demokrasiye geçmemiz gerekiyor. Bu eylem bir başlangıç, OHAL kaldırılana kadar demokrasi talebimizi, hukukun üstünlüğü talebimizi, kuvvetler ayrılığı talebimizi anlatmaya devam edeceğiz.