Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP’li Böke: “Biz 80 milyonun ortağı olduğu bir demokrasi hayal ediyoruz. 16 Nisan bunun başlangıcı olacak” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke, Veli Ağbaba ve PM üyesi ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu referandum çalışmaları kapsamında Diyarbakır’ı ziyaret etti.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında referanduma ilişkin değerlendirme yapan Böke, “16 Nisan bir son değil, bir başlangıç. 16 Nisan, HAYIRla yeniden demokrasiye ve toplumsal barışa bir kapı açacak. Biz 80 milyonun ortağı olduğu bir demokrasi hayal ediyoruz. 16 Nisan bunun başlangıcı olacak” diye konuştu.

Birkaç ay önce Sur’a yaptığı ziyareti hatırlatan Böke, “O gün yaşanıyor olanın tek çaresi olduğunu, çarenin toplumsal barışı inşa edecek katılımcı süreçlerden geçtiğini, özgürlük talebini ifade etmekten ve demokrasiyi sağlamlaştırmaktan geçtiğini o gün de söyledik, bu gün de söylüyoruz. 16 Nisan’daki sandık, bu demokrasiyi, özgürlüğü, toplumsal barışı kalıcı kılmak için bir fırsattır” dedi.

“Hiç birimiz kimliğinden, inancından, doğduğu coğrafyadan dolayı ayrıştırılmak istemiyoruz. Biz 80 milyonun ortağı olduğu bir demokrasi hayal ediyoruz” diye konuşan Böke, “Türkiye’nin ihtiyacı olan bir anayasa değişikliği değil, daha çok demokrasidir” dedi.