CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Sayıştay tarafından yayınlanan denetim raporlarında dikkat çeken bir tespiti gündeme getirdi. Akdoğan, Sayıştay’ın Ankara Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi 2022 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporunda döviz hareketlerindeki ani değişim, piyasa dalgalanmaları ve distribütör maliyetlerindeki değişim nedeniyle aynı malların yıl içinde 5 ila 31 ayrı fiyattan satın alındığının belgelendiğini açıkladı.

Rapordaki bulguyu değerlendiren Akdoğan, “İktidar 2022 yılında ekonomi tepetaklak giderken tedbir almak yerine, dış güçleri ve muhalefeti suçlamayı tercih etmişti. Dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “En kötü yıl” dediği 2022, yüksek enflasyon, rekor kıran dolar kuru, tartışmaların odağındaki KKM hesaplarıyla tarihe geçmişti. Sayıştay Raporu da bunu açıkça ortaya koydu. Ankara Üniversitesi Döner Sermayesi tarafından hastanede kullanılmak üzere alınan 85 kalem malzemenin, yılı içerisinde 5 ve daha fazla farklı fiyatlarla temin edildiğinin görüldüğü Sayıştay raporunda açıkça yer aldığı gibi bunlardan 5 kalem malın da alındığı rakamlar örnek olarak tablolaştırılmış. Bu tabloyu incelediğimizde görüyoruz ki bazı malzemelerin alımında %100’ü aşan bir artış var. Bu da bir yıl içinde ekonomide yaşanan olumsuz yöndeki değişimi çok net ortaya koyuyor.” dedi.

2022'DEKİ DÖVİZ KURU ARTIŞI BU TABLONUN GERÇEK SEBEBİDİR

“2022 yılının ilk gününde MB verilerine göre 13,42 TL olan dolar kuru, yıl sonunda 18,64 TL’ye ulaşmıştı. O günleri unutmamak lazım. Cumhurbaşkanının faiz sebep, enflasyon sonuçtur gibi ekonomi biliminden uzak anlayışı nedeniyle TCMB tarafından faiz indirimlerine başlanmadan önce, dolar kurunun Ağustos 2021 ortalaması 8,48 TL idi. Faizin bin baz puan indirildiği süreçte, TL’deki değer kaybı yüzde 120 olmuştu. TCMB’nin 16 Aralık 2021’deki faiz kararının ardından, 20 Aralık’ta dolar kuru 18,37 TL’ye adeta fırlamış ve rekor kırmıştı. Erdoğan’ın açıklamaları ve kur korumalı mevduat (KKM) sisteminin duyurulmasıyla, 23 Aralık’ta 11,39 TL’ye kadar gerileyen kur, 2022 yılı sonunda 18,64 TL’leri görmüştü” diyen Akdoğan, Sayıştay Raporunda yer verilen tablonun gerçek sebebinin istikrarsız ve akılcı yaklaşımdan, bilimden uzak ekonomi politikaları olduğuna dikkat çekti.

Akdoğan Sayıştay Raporuna dair değerlendirmesinde şu sözleri kaydetti; “Sayıştay’ın raporunda bu tespitlerin yanında çok ilginç bir değerlendirmeye yer verilmiş. Sayıştay raporda diyor ki; “Kamu İdaresi, döviz hareketlerinin anlık değişimlerini, piyasadaki aşırı fiyat dalgalanmalarını, ödeme şartlarını, distribütör maliyetlerini, hekimin hastaya özgü tıbbi malzeme tercihlerini ve benzer sorunları öngörerek fiyat istikrarını sağlayacak şekilde ihale süreçlerini yönetmelidir.” Yani Sayıştay idareye diyor ki, ekonomi kötü yönetiliyor sen bunu unutma göz önünde bulundur ve gerekli tedbirleri kendin al. Bu tespit ibretliktir. Kötü yönetimin faturasını idareye ve dağıtıcılara kesmektir. Sayıştay Cumhurbaşkanından aldığı talimat doğrultusunda suya sabuna dokunmayacak raporlar yayınlamaya devam etmektedir. Ülkeyi yönetenler döviz kurunu öngöremezken, Sayıştay’ın üniversitede görev yapan bürokratların ekonomiyi öngörmesini beklemesi abesle iştigaldir.”

ü

Editör: Doruk Çakar