CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Muharrem İnce’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için, “Cumhurbaşkanı adayı olmuş Muharrem İnce’nin İstanbul için aday olmasının doğruluğu tartışılır. Muharrem İnce’nin ‘öyle olursa aday olurum, böyle olursa aday olmam’ demesi doğru değil” dedi.

Habertürk’ten Kübra Par’a konuşan Torun’un açıklamaları şöyle:

Türkiye yerel seçim maratonuna girdi. CHP olarak siz de geçen hafta 105 ilçe ve belde belediye başkan adayınızı açıkladınız. Şu anda aşağı yukarı kaç il için adayınız belli? Genel Merkez’de yerel seçimlere dair nasıl bir süreç işliyor?

Geçmiş seçimleri baz alarak illere göre değerlendirme yaptık. 2011’den bugüne; yerel, genel, referandum, Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oy oranlarını ve oy geçişlerini değerlendirdik. 2014 yerel seçimini de baz alarak, yüzde 50’nin üzerinde oy aldığımız yerler, yüzde 50’den az oy aldığımız yerler, çok az oy farkıyla kazandığımız yerler ve çok az oy farkıyla kaybettiğimiz yerler olarak sınıflandırdık. Mevcut belediyelerimizin performanslarını ölçtük. Ardından 44 ili tespit ettik ve bu 44 ile parti meclis üyeleri ve milletvekillerinden oluşan bir heyet gönderdik, onların raporlarını aldık. Bu illerin önemli bir kısmı CHP’nin yüzde 50’nin altında oy aldığı yerler. Sonuçta il ve ilçe başkanlarımızla da diyaloğa girerek, ilçe ve beldelerde tek aday olan veya birkaç aday olsa da üzerinde uzlaşılan, tartışma konusu olmayan belediye başkanı adaylarını tespit etmelerini istedik. Hem raporlardan çıkan sonuçlarla hem de il ve ilçe başkanlarımızın değerlendirmeleriyle 105 belediye başkanımızın adaylaşması noktasında bir ortak anlayış gerçekleşti ve onları da açıkladık. Şimdi 15 ile daha aynı heyetleri gönderiyoruz. O 15 ilden de önümüzdeki bir hafta içinde raporlar alacağız ve bundan sonra aday tespitiyle ilgili elimizde somut veriler olacak. Bir eğilim yoklaması ve bu eğilim yoklamasını destekleyecek bir anket yapacağız. Önümüzdeki 15 gün içerisinde de mutlaka büyükşehir il, ilçe ve belde olmak üzere tekrar 150’ye yakın belediye başkan adayı açıklayacağız.

Büyükşehirler İstanbul, İzmir ve Ankara’da CHP’nin ne yapacağı çok merak ediliyor. Buralardaki adayları ne zaman açıklayacaksınız?

İstanbul, Ankara ve İzmir bizim için çok önemli. Kesinlikle bu 3 kentimizin CHP’li belediye olmasını istiyoruz. Büyük kentlerde aday profili çok önemli ve buralarda seçim almamız çok az oy farklarıyla olacak. Ya az oyla kaybedeceğiz ya da az oyla kazanacağız. O yüzden çalışmalarımızı daha detaylı ve daha dikkatli yapmamız lazım.

En merak edilen soru şu; İstanbul’da Muharrem İnce’yi aday gösterecek misiniz?

Aday olursa değerlendiririz. Sonuçta herkesin aday adayı olma hakkı var. Aday adayı olduğunda elbette ki yetkili kurullar adaylığını değerlendirir.

Diyelim ki aday adaylığını açıkladı. Muharrem İnce’nin İstanbul Büyükşehir için CHP adayı olması olasılık dahilinde mi?

Hiç kimseye karşı değiliz. Geçmişle ilgili bir değerlendirmemiz yok; kiminle başarılı olabileceğimize bakıyoruz. “Bir oyu kiminle daha fazla alabiliriz?” ve “O seçimi nasıl kazanabiliriz?” diye düşünüyoruz.

“Geçmişe bakmıyoruz” dediniz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sonra Muharrem İnce ile Genel Merkez arasında, genel başkanlık ve olağanüstü kurultay tartışmaları da dahil, pek çok tartışma yaşandı. Şimdi “Bunlara sünger çekeriz, Muharrem İnce’yi aday gösterebiliriz” mi dersiniz yoksa “Bu süreçte çok kalp kırıldı, çok gerilim oldu, adaylığı doğru değil” mi dersiniz?

Cumhurbaşkanı adayı olmuş bir kişinin şu anda aday olmasının ne kadar doğru olacağı tartışılır ama bunun kararını tek başıma veremem. Ona yetkili kurullar karar verir.

Nasıl bir süreç işleyecek?

Anketler ve eğilim yoklaması yapılacak. Belki de bir heyet değerlendirme yapacak, veriler toplanacak ve bütün bunların ışığında karar verilecek.

Muharrem İnce geçen hafta yaptığı bir açıklamada, “CHP’nin İstanbul’da yaklaşık 250 bin üyesi var. Üyelerin tamamının katıldığı bir tür ön seçim yapılsın, buradan çıkarsam adaylığa varım” dedi. Böyle bir ihtimal var mı?

Ona parti meclisi karar verir, Muharrem İnce karar veremez. Parti meclisinden ön seçim veya başka bir yöntemle ilgili karar çıkabilir. Bir insan eğer İstanbul’u yöneteceğini düşünüyorsa, seçimi kazanacağına inanıyorsa ve böyle bir noktada sorumluluk almak istiyorsa aday adayı olduğunu açıklar. Yoksa “Öyle olursa aday olurum, böyle olursa aday olmam” demeyi doğru bulmam.

“Eğer İstanbul’da CHP üyelerinin tamamının oyunu alırsam adaylığı varım. ‘Gel seni aday yapalım’ derlerse ben yokum” dedi. O zaman bu sözlerini de yanlış olarak mı değerlendiriyorsunuz?

O zaman Cumhurbaşkanlığı adaylığını niye kabul etmiş? Cumhurbaşkanlığında da sonuçta kendisine bir değerlendirme yapılmadan; ön seçim veya farklı bir süreç olmadan direkt kendisinin adaylığı ilan edildi. Eğer ön seçimle ilgili böyle bir değerlendirmesi varsa o zaman yapmalıydı. Kaldı ki Muharrem İnce geçmiş seçimlerinde de hiç ön seçime girmedi.

Muharrem İnce, “Biz seçimi aday açıklandığım gün, ‘Gel bakalım Muharrem’ ile kaybettik. Çift başlı görüntü verdik” dedi. Bu sözlerine ne dersiniz?

Muharrem İnce başarılı olacağını düşündüğümüz bir Cumhurbaşkanı adayımızdı. Ama istediğimiz neticeyi alamadık. Bundan sonra geçmişe dönük değerlendirme yapmak gündemi işgal etmekten başka bir şey değil. Bunun tartışması seçimden sonra yapılmalıydı. Bugün artık önümüzde bir yerel seçim var ve biz bu seçime odaklanmak durumundayız. Önümüzdeki süreci nasıl daha iyi yönetebileceğimizin peşinde olmalıyız. Muharrem İnce de CHP’nin bir değeridir, onun da katkılarına ihtiyacımız var. Toplumda güven yaratacak, toplumu heyecanlandıracak çalışmalara devam edersek daha iyi olur diye düşünüyorum.

İstanbul için Muharrem İnce dışında adı geçen güçlü adaylar var mı?

Şu anda süreç devam ediyor. Böyle bir sorumluluğu almak isteyen ama süreci takip eden adaylar mutlaka vardır. Bu geçmişte de böyle olmuştur. Bunlar önümüzdeki süreçte ortaya çıkar. Ortak akılla davet edilecek bir isim de olabilir. İsmi ön plana çıktığında, CHP’den aday olduğunda kesinlikle seçimi kazanabilecek, herkesin kabul ettiği, herkesin olumlu baktığı biri olur ve o da aday gösterilir. Geçmiş adaylardan Nurettin Sözen, belki tanınmayan bir isimdi ama geldi ve seçimi aldı. Seçimi az farkla kaybeden adaylarımız da oldu. Burada tabii ki mutlaka seçimi kazanacak aday profilini önde tutarken, İstanbul’u kazanacak formülü, stratejiyi de oluşturmak lazım.

CHP nasıl bir strateji yürütmeli ki İstanbul’da seçimi kazanabilsin?

Epeydir çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Artık mahalle mahalle değil, cadde cadde değil, apartman apartman değerlendirme yapıyoruz. Yaş grubu, eğitim durumu, geçmiş tercihleri, tercihlerini değiştirme adına algılar değerlendiriliyor; bu anlamda ne gerekiyorsa onun için çalışıyoruz. İstanbul’u çok iyi biliyoruz. Önümüzdeki süreçte de ortaya koyacağımız projeleri, aday profilimizin oluşturacağı algıyı ve İstanbul’un sorunlarını çözecek olan yapıyı hep beraber göreceğiz.

Gürsel Tekin aday adaylığını açıklamıştı. Çok uzun zamandır da aday olmayı istiyor. Güçlü bir aday mı? Genel merkezde nasıl bir karşılığı olur?

Gürsel Tekin, İstanbul’da il başkanlığı yapmış, milletvekilliği yapmış ve genel başkan yardımcılığı yapmış değerli bir arkadaşımız. “İstanbul’da ben başarılı olurum” diye de bir iddiası var, saygıyla karşılıyoruz. Yine ismi geçen değerli partililerimiz var. Geçmişte görev almış, bugün hâlâ görevde olanlar var. Hepsine bakılacak ve değerlendirilecek. Kiminle bir oy fazla alınacaksa, İstanbul’da nasıl başarılı olunacaksa, bu mutlaka belirlenecek.

CHP büyükşehirlerde ortak aday için nabız yokluyor

Ankara için adayınız belli mi?

Ankara için adayımız şu anda belli değil. Araştırmalarımız, çalışmalarımız devam ediyor. Önce aday profilleri üzerinde durduk. İstanbul’da ve Ankara’da bu çalışmaları yaptık, şimdi İzmir’de yapacağız. Aday profili oluştuktan sonra aday adayları üzerinden en ideal adayı oluşturmak ve tercihimizi ortaya koymak istiyoruz.

2014 yerel seçimlerinde CHP’nin Ankara için adayı Mansur Yavaş’tı. Az bir oyla seçimi kaybetmişti. Sonrasında da CHP’den istifa etmişti. Şu sıralar adı hem CHP hem de İYİ Parti için geçiyor. Mansur Yavaş’ın CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olması ihtimali var mı?

Onu yetkili kurullar bilir. Açıkçası şu anda onunla ilgili bir bilgim yok. Ama bakıldığında Mansur Yavaş, bugüne kadar CHP’den aday olma anlamında çok fazla bir gayret göstermedi.