Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk’ü Hedef Alan Esenyurt Belediye Başkanı’nı Necmi Kadıoğlu’nun açıklamalarını kınadı.

Yazılı bir açıklama yapan Torun “Esenyurt Belediye Başkanı Atatürk’ü darbecilikle, Cumhuriyet’i kuranları ihanetle suçlayan bu değerlendirmelerini referandum için evet oyu isterken yapıyor. Üzülerek görüyoruz ki; evet oyu Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yapılarak isteniyor” dedi.

Torun’un açıklamasının tam metni:

“Kurtuluş Savaşı batılı-işgalci güçlere karşı verildi; Cumhuriyet batılı ülkelerin karşısında eşit bir ulus-devlet yarattı. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet batılı ülkelerle işbirliği yapanlara karşı bir bağımsızlık destanıdır. Bugün o kapılardan içeri alınmayanların Atatürk ve Cumhuriyet’e yönelen düşmanlıkları ne yaptığını bilmezlik halidir; şiddetle kınıyoruz.

AKP’li İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı’nın Cumhuriyet’e ve onun kurucusu Atatürk’e yönelik esef verici değerlendirmelerini tüm vatandaşlarımızı gibi bizler de üzüntüyle şahit olduk. Tarih bilincinden yoksun belediye başkanı diyor ki “10 yılda Osmanlı’yı tarumar ettiler, yıktılar. 1923’te de koskoca 650 yıllık çınara darbe yaptılar. Cumhuriyet kuruldu.

Bugün tam da batılı ülkelerin kapılarından dönülürken, bu esef verici ve talihsiz açıklamaları yapanlara şunu hatırlatmak isteriz; Kurtuluş Savaşı, Saray’ın batılı işgalci güçlere teslim olduğu noktada, bir bağımsızlık çığlığı ve direnişin örgütlenmesi, Cumhuriyet ise batı karşısında bir bağımsızlık ve eşitlik beyanıdır.

Esenyurt Belediye Başkanı Atatürk’ü darbecilikle, Cumhuriyet’i kuranları ihanetle suçlayan bu değerlendirmelerini referandum için evet oyu isterken yapıyor. Üzülerek görüyoruz ki; evet oyu Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yapılarak isteniyor.

Bu utanç verici tablo ve değerlendirmeler karşısında inanıyoruz ki; Atatürk ve Cumhuriyet’e yönelen bu saldırgan anlayışa en anlamlı yanıtı muhafazakar, dinine ve geleneklerine bağlı vatandaşlarımız verecektir; çünkü eğer bugün bu ülke sınırları içinde insanlarımız kendi inançları ve dini değerlerine uygun bir hayatı yaşayabiliyor ve ibadetlerini gerçekleştirebiliyorlarsa, bunu sağlayan Atatürk’ün liderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı ve kurulan Cumhuriyet’tir

Bu vesileyle, bir kez daha bu akıl dışı anlayışı şiddetle kınıyor; bu karanlık anlayışa hak ettiği en esaslı yanıtın halkımız tarafından 16 Nisan günü verileceğine olan inançla, saygılarımı sunuyorum.”