CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 19 Mayıs kutlamaları gerekçesiyle İstanbul Beşiktaş Belediyesi’ne soruşturma açılmasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, başta İçişleri Bakanı olmak üzere yetkilileri göreve çağırdı.

Torun yaptığı açıklamada, “Son dönemde 23 Nisan, 29 Ekim, 19 Mayıs gibi cumhuriyetin birikimlerine işaret eden kutlamalara karşı AK Parti iktidarının menfi bir tavır içinde olunduğunu esefle görüyor, etkinliklerin Valilikler eliyle iptal edilişine üzüntüyle şahitlik ediyoruz” dedi. Cumhuriyetin birikimini temsil eden tüm kutlama ve etkinliklerin düzenlenmesini “coşkuyla” üstlenen CHP’li belediyelerin de ne yazık ki iktidarın bu menfi tavrından payını alır hale geldiğini belirten Torun, şöyle devam etti:

“İstanbul Valiliği tarafından belediyemiz hakkında soruşturma başlatılması olayı bir skandal haline getirmiş bulunmaktadır. Cumhuriyet kazanımlarının önemli sembollerinden biri olan bu tarihi günün en anlamlı biçimde kutlanması bütün devlet kurumlarının birincil görevleri olması gerekirken, yerelde söz konusu kutlamaların doğal ev sahibi ve düzenleyicisi olan belediyelerimizin bu görevi ifasının, ikna edici herhangi bir gerekçe göstermeden engellenmesi, etkinliklerinin iptal edilmesi ve sonrasında soruşturmaların açılması hiç bir biçimde kabul edilebilir değildir.

Hatırlatmak isteriz ki bu menfi yaklaşım, yasaklama ve soruşturmalar sadece belediyelerimizi hedef almıyor, asıl hedef haline getirilen cumhuriyet ve onun kazanımlarıdır.

Söz konusu vahim yaklaşımdan bir an önce vazgeçilmesi için başta İçişleri Bakanı olmak üzere yetkilileri göreve çağırmakla birlikte, yüce halkımızın bilmesini isterim ki koşullar ne olursa olsun, CHP her düzeyde, cumhuriyet kazanımlarını savunmaya devam etmekten ve gerekiyorsa bedel ödemekten hiç bir biçimde imtina etmeyecektir.”