"KADINI İŞ VE SOSYAL YAŞAMDAN DIŞLAYAN AKP POLİTİKALARI YÜZÜNDEN, KADIN İŞGÜCÜ ARTMASINA RAĞMEN KADIN İŞSİZLİĞİ YÜKSELİYOR"

“Ekonominin her sektöründen kriz fışkırıyor. Buna karşın, AKP iktidarı karın doyurmayan yapay gündemlerle gerçekleri gizlemeye çabalıyor. TÜİK’in açıkladığı yüzde 11,1 düzeyindeki Ocak 2016 işsizlik verileri, birçok tehlikeyi barındırıyor. AKP’nin iktidarı devraldığı 2002’de, yaşanan çok ağır ekonomik krize rağmen işsizlik yüzde 10,3’tü. 2001’deki kriz yılında ise işsizlik, yüzde 8,3’tü. 2002’de işbaşına geldiklerinde terörün sıfırlandığı, barış ve huzurun egemen olduğu bir Türkiye ekonomisi devraldılar. “Türkiye’yi teğet geçti” dedikleri 2008 küresel finansal krizinde bile işsizlik oranı yüzde 11’di. 14 yıldır rant, soygun, vurgunla heba ettikleri ülke kaynaklarını TOKİ eliyle, yandaş müteahhitlere peşkeş çekip, AVM’lere, villalara, toprağa gömdüler. Üretmeyen bir ekonomiyle Türkiye’yi bu noktaya getirdiler. 22 yıldır İstanbul’u bir başkası yönetiyormuş gibi Başbakan, İstanbul’un bağrına hançer gibi saplandığını söylediği gökdelenlerden, rezidans ve AVM’lerden yakınıyor. 1994’ten bu yana İstanbul’un taşını, toprağını, suyunu, yeşilini talan ettiler, tepe tepe kullandılar, doymadılar. Şimdi de yüzde 11,1’lik işsizlikle, halkı yokluğa, yoksulluğa mahkûm ettiler. Doğu ve Güneydoğu’daki işsizlik TÜİK’in açıkladığı Türkiye ortalamasının da iki katından fazla.” 

Erdoğan Toprak, işverenlerin daha düşük ücretlerle çalışmaya razı göçmen işçileri tercih ettiğini, bunun da işsizliği patlattığını, kadınların hızla ekonomik-sosyal yaşamdan dışlandığını ifade ederek şöyle konuştu: “Karaman tecavüzlerini örtmek için cinsiyetçi söylemle, kadınlarımızı istismar eden AKP iktidarının, gerçekte kadınlarımızı geri plana itmek için uyguladığı politikaların yansıması işsizlik verileriyle ortaya çıktı. Kadınların işgücüne katılımı, geçen yıl yüzde 33,3 iken bu yıl, 1,3 puan artarak, yüzde 34,6’ya yükselmesine karşılık, işsiz kadınların sayısı, geçen yılın Ocak ayında 1 milyon 142 binden, bu yılın Ocak ayında yaklaşık 50 bin kişi artarak 1 milyon 192 bine yükselmiş. Kadınlarımızı ekonomik, sosyal ve toplumsal yaşamdan dışlamayı, eve kapatmayı öngören AKP politikalarının en somut sonucu bu rakamlar.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Suriyelilerin artık kalıcı olduklarını kabul etmek gerektiğini söyleyerek itiraf ettiği bir başka gerçek ise, işsizliğin artmasında Suriyelilerin ve yabancı istihdamının cazip hale getirilmesi. Hükümetin Ocak ayında yaptığı düzenleme ile Suriyelilerin istihdamı yasal hale getirilince, daha düşük ücretle, sosyal güvencesiz, en ağır koşullarda çalışmaya razı, mülteciler tercih edilmeye başlandı. Düzenlemede asgari ücret zorunluluğu getirilse de, kayıt dışı istihdamın hâlâ yüzde 30’un üzerinde olduğunu gösteren TÜİK verileri, kaçak göçmenlerin işverenlerce tercih edildiğini, bunun da resmi işsizliği en az 1-2 puan artırdığını gösteriyor. Önümüzdeki aylarda bu oran daha da yükselecek. Mülteciler içinde yer alan 700 bin dolayındaki eğitim çağındaki çocuklar eğitilemediği için ekonominin ihtiyaç duyduğu eğitimli işgücü dibe vuracak, nitelikli istihdam olanağı iyice gerileyecek.”