Cuma, Ocak 27, 2023

CHP’li Toprak: “Erdoğan’ın hakaret söylemi, elinden kayan iktidarı koruma amaçlı bir tahrik senaryosudur”

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dozunu arttırdığı hakaret söylemi, elinden kayan iktidarı koruma amaçlı bir tahrik senaryosudur” dedi.

Toprak, haftalık değerlendirme raporunda konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“İktidar, söylem ve eylemini sertleştirmeye yöneldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar ülkeyi yöneten 11 Cumhurbaşkanının hiçbirisinin aklına getirmeyi bile düşünmediği sözleri, hakaretleri, milletin meclisinin çatısı altında millete sarf etmeyi siyaset sanan bir ruh kimliğine büründü. Saray’da yazılan, kapalı kapılar ardında prova edilen ve kurgulanan senaryoların amacı; daha fazla gerginlik, kavga, endişe ve karamsarlık tülünü toplumun üzerine çekmek”

Toprak açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Grup konuşmasının Cumhurbaşkanlığı web sitesindeki ilk halinde yer almayan hakaret ifadeleri, toplumsal tepkiler dile getirilmeye, kadınların infiali yükselmeye başlayınca, akşam saatlerinde tam metin halinde resmi siteye eklendi. Birkaç saat arayla yapılan bu değişiklik, planlı bir tahrik senaryosunun test edilmesi idi. Okuması ve ekranlardan tüm ülkede yayınlanması için önüne konulan metni hazırlayanların kalitesini ve kalibresini, iç dünyalarında gizledikleri kin ve nefret tohumlarını metindeki sözcük seçimleri ortaya koydu. Bir Cumhurbaşkanına söyletilmeyecek sözleri söyleterek planladıkları tahrik senaryosunu ifşa ettiler. İktidar ittifakı, söylemini daha sertleştirmeye, toplumu ve farklı kesimleri tehdit-tahrik etmeye, hakaret ve aşağılayıcı ifadelerle insanların sabrını zorlayarak sokağı hareketlendirmeye hevesleniyor.”

7 HAZİRAN TRAVMASI, ERDOĞAN’IN İÇ DÜNYASINDA DEVAM EDİYOR

“7 Haziran 2015 seçimlerinde yitirdiği tek başına iktidar gücünü kaybetmenin yinelenmesi travması, CB Erdoğan’ın iç dünyasında 7 yıldan bu yana varlığını muhafaza ediyor. Benzer bir kaybın yaklaştığı endişesi, o dönemde planlanıp 1 Kasım seçimlerine kadar uygulanan senaryoyu tekrarlama hevesini depreştirmiş olmalı ki, kitlesel tahriki tetikleyecek söylemlere yöneliyor. Umut ettiği olmadıkça, gerilimden beslenen siyasi söylemlerini daha ileri hakaretlere taşıyacağını şimdiden öngörmekteyim.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
53,797TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER