CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasını PolitikYol’a değerlendirdi. 

İstifası üzerine, Twitter hesabı üzerinden Kadir Topbaş’a seslenerek yaptığı “Sayın Kadir Topbaş, kendi partililerin sana kumpas kuruyorlar. Cesur ol ve kararı idare mahkemesine taşı. Yanındayız…” çağrıyı ve burada bahsettiği “kumpas”ın ne olduğunu sorduğumuz Tekin, belediye içerisinde AKP’lilerin kendi içinde yaşanan krizi 2 ay önce gündeme getirdiğini söyledi.

“İDARİ MAHKEMEYE GÖTÜR DEDİK AMA KENDİNİ GÖTÜRDÜ!”

Tekin İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın kabul etmediği 5 dosyanın daha sonra Topbaş’a rağmen belediyeden geçirilmesi üzerine, konuyu idare mahkemesine taşımasını söylediklerini hatırlattı. CHP tarafından yapılan bu çağrının Topbaş’ın istifasından önce olduğuna dikkat çeken Tekin “İdari mahkemeye götür dedik ama ne yazık ki idari mahkemeye götürmeyi boşver kendini götürdü!” dedi:

“2 ay önce kendi aralarındaki kavgayı ben gündemde getirmiştim. Kadir Topbaş neredeyse 14 yıldır belediye başkanıdır. İlk kez Cumhuriyet Halk Partisi’nin itiraz ettiği 5 dosyayı iade etti, yani kabul etmedi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin itirazını doğru kabul etti. Bu konuda da ne yazık ki geçen hafta bu dosyaları tekrar getirdiler ve Kadir Topbaş’a rağmen bu 5 dosya, rantlı dosya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde geçti. Ben de Kadir Topbaş’a çağrı yaptım, daha istifa etmemişti, bundan sonra yapabileceği bir tek şey vardı o da idari mahkemeye götürmektir yasal olarak. İdari mahkemeye götür dedik ama ne yazık ki idari mahkemeye götürmeyi boşver kendi götürdü!”

Kadir Topbaş’ın uzun süredir İBB’de bypass edildiğini söyleyen Tekin, hiçbir gerekçe göstermeden çekip gitmesinin kafalarda soru işareti yarattığını söyledi.

“GERİ KALAN 49 BELEDİYEYİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TAKİP EDECEĞİZ”

AKP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’nın 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra FETÖ bağlantısı olduğunu gerekçesiyle 58 belediye hakkında soruşturma açtıklarını söylediğini hatırlatan Tekin, “Dün birini öğrendik, sayın Kadir Topbaş’mış. Geri kalan 49 belediyeyi önümüzdeki günlerde takip edeceğiz. FETÖ ile ilişkisi olan 49 belediye hangileridir, kimlerdir bunları göreceğiz” diye konuştu:

“Aslında uzun süredir İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni yönetemediğini biliyoruz; kendisinin bypass edildiğini. Gerekçe olarak da hangi gerekçeyle istifa ettiği konusunda halen ciddi soru işaretleri var. Seçilmiş bir belediye başkanının sorumlu olduğu bu şehirle ilgili yurttaşlarına bir gerekçe göstermesi lazım. Hiçbir şey söylemeden çekip gitmesi doğrusu kafamızda ciddi soru işaretleri uyandırıyor. Çünkü belediyelerden sorumlu sayın Erol Kaya, darbeden sonra 58 tane FETÖ bağlantısı olan belediye ile ilgili soruşturma açtıklarını söylemişti. Bunlar kimler? 8 belediyeyi yine aynı şekilde Topbaş’a yaptıkları gibi istifa ettirerek içeriden seçim yaptırdılar. Doğrusu hala, kalan 50 belediyenin kim olduğunu merak ediyoruz. Dün birini öğrendik, sayın Kadir Topbaş’mış. Geri kalan 49 belediyeyi önümüzdeki günlerde takip edeceğiz. FETÖ ile ilişkisi olan 49 belediye hangileridir, kimlerdir bunları göreceğiz.”

“CHP OLARAK İDARİ MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIZ”

Tekin aynı zamanda Topbaş’ın idari mahkemeye götürmediği 5 dosyayı CHP olarak idari mahkemeye taşıyacaklarını sözlerine ekledi:

“Kadir Topbaş bu 5 dosyayı idari mahkemeye götürmeden kendini götürmüş olsa da biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu 5 dosyayı idari mahkemeye götüreceğiz.”