CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Tanrıkulu soru önergesinde “2015-2016 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Türkiye’de bulunun sığınmacı göçmenlerden, kağıtsız göçmenlerden ve özel statüdeki Suriyeli ve Iraklılar da dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunmayan göçmenlerden kaç cinsel taciz ve tecavüz vakası şikayeti ulaşmıştır” diye sordu.

Tanrıkulu’nun soru önergesinin tamamı şöyle:

  1. 2015-2016 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Türkiye’de bulunun sığınmacı göçmenlerden, kağıtsız göçmenlerden ve özel statüdeki Suriyeli ve Iraklılar da dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunmayan göçmenlerden kaç cinsel taciz ve tecavüz vakası şikayeti ulaşmıştır?
  2. 2015-2016 yılları arasında İçişleri Bakanlığına Türkiye’de bulunun sığınmacı göçmenlerden, kağıtsız göçmenlerden ve özel statüdeki Suriyeli ve Iraklılar da dahil olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunmayan göçmenlerden kaç cinsel taciz ve tecavüz vakası şikayeti ulaşmıştır?
  3. Bu şikayetlerle ilgili olarak devlete ait sığınma evlerinde kaç göçmen ve mülteci kalmıştır ve hala kalmaktadır?
  4. İnsani ikamet izni bulunan kaç kişi vardır ve hangi sebeplerle bu izni almıştır?
  5. İnsani ikamet izni alanların mensup oldukları ülkelere göre dağılımı nasıldır?
  6. Kaç kişi insan ticareti mağduru olarak ikamet izni almıştır ve mensup oldukları ülkelere göre dağılımı nasıldır?