CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, El Kaide’nin kurucularından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiğini iddia etti.

Tanrıkulu, 15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra “FETÖ-PDY” ile ilgisi olan olmayan birçok kuruluş, örgüt ve kişi “terör örgütü” olmakla, “terör örgütü üyeliği” ile suçlandığını söyledi. Tanrıkulu, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddia edildiğini ifade etti ve konuyla ilgili bir soru önergesi verdi.

Tanrıkulu’nun Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular şöyle:

1.    Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddiası doğru mudur?

2.    İddia doğru ise, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verilmesinin gerekçesi nedir?

3.    Bahse konu caddenin daha önceki ismi nedir?

4.    Türkiye, El Kaide’yi “terör örgütü” olarak tanımaktan vazgeçmiş midir?

5.    El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adı bir caddeye nasıl ve hangi gerekçe ile verilmiştir?

6.    El Kaide “terör örgütü” ise Ümraniye Belediyesi yöneticileri hakkında “terör örgütüne yardım”, “terör örgütünü destekleme” gerekçesiyle soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Açılmışsa, güncel akıbeti nedir?